Sulama kanalında can pazarı

13 Haziran 2012

 

Milliyet / 13.06.2012

 

ADANA’da sulama kanalının kenarında oynarken dengesini kaybedip suya düşen 9 yaşındaki Nuri Can B. ile yüzme bilmediği halde yeğeninin peşinden atlayan halası 21 yaşındaki Zeynep B., akıntıda sürüklendi. Çığlıkları duyan çevredekiler 200 metre sürüklenen çocuğu sudan çıkartırken, sürüklenmeye devam eden halası Zeynep B., kanala uzanan bir ağacın dalına tutunmayı başardı. Genç kız, polisin ve itfaiye ekiplerinin nefes kesen operasyonuyla sudan çıkartıldı.

Olay, Kışla Mahallesi’nde öğle saatlerinde meydana geldi. Nuri Can B., annesi hastaneye gittiği için halası Zeynep B. ile birlikte sulama kanalı kenarına dolaşmaya çıktı. Serinlemek isteyen küçük çocuk, demir korkulukları aşıp, kanala ayaklarını soktu. Halasının “Düşersin, çık çabuk” uyarısına rağmen suda oynamayı sürdüren Nuri Can, dengesini kaybedip, yaklaşık 4 metre derinliğindeki kanala yuvarlandı. Suda batıp çıkmaya başlayan küçük çocuğu kurtarmak isteyen halası Zeynep B., yeğeninin arkasından atladı. Yüzme bilmediği halde suya atlayan genç kızın çığlıkları duyan çevredekiler de hala ile yeğeni kurtarmak için seferber oldu.

Çevredekiler, akıntıyla yaklaşık 200 metre sürüklenen Nuri Can B.’yi kurtarıp, kıyıya çıkardı. Bu sırada genç kızın akıntıyla sürüklendiğini görenler polis ve itfaiyeye haber verdi.

Olay yerine gelen polisler, ekip otolarında bulundurdukları halat bağlı can simidini genç kıza fırlattı. Zeynep B. can simidini tutarken, arkasından gelen Mehmet Emin Balaban adındaki genç de genç kızı yakaladı. Bir eliyle kanal kenarındaki ağaç dallarına tutunan Zeynep B., can simidini beline taktı. Zeynep B.’nin akıntıda sürüklenmesi önlendikten sonra devreye itfaiye ekipleri girdi. Genç kızın bulunduğu yere ip merdiven sarkıtıldı. Can-Kur görevlileri kanala girip, Zeynep B.’nın beline halat bağladı. Ekipler kurtarma operasyonunu sürdürürken, olayı haber alıp, kanala gelen ailenin yakınları sinir krizi geçirdi. Baygınlık geçiren yakınları sağlık ekipleri tarafından sakinleştirildi.

Sudan çıktıktan sonra bayılan Zeynep B. sağlık kontrolü için ambulansla Adana Devlet Hastanesi’ne, olayın şokunu yaşayan Nuri Can ise Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.