Suça Karışmış Çocuklara Müzikli Terapi

10 Mart 2010

 

AA  / 25.02.2010

MALATYA – Yasemin Uslu – Malatya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi, suça karışmış çocuklara, nezarethanede kaldıkları süre boyunca klasik, Güney Amerika ve Kızılderili müzikleri dinleterek, iç dünyalarına yönelik mesajlar veriyor.

Çocuk Şube Müdürü Selim Özdemir, çocuklarla ilgili suçu önleme, suçların takibi, suçun aydınlatılması ve suçlunun yakalanması noktasında yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.
Malatya’da 109 bin öğrenci bulunduğunu, çocukları koruma ve gözetme anlamında büyük bir sorumlulukları olduğunu dile getiren Özdemir, çocukların suç işlememesine yönelik, eğitilmiş personelleriyle en iyi şekilde hizmet vermeye çalıştıklarını vurguladı.
Çocuklarda en fazla kavga ve kavgaya yönelik yaralama suçlarıyla karşılaştıklarını ifade eden Özdemir, suç oranını en aza indirmek için uzmanlar denetiminde çocukların iç dünyasına inmeye, olumlu mesajlar vermeye gayret gösterdiklerini kaydetti.
Çocukların gözünde polisle ilgili olumsuz anlayışı kırmayı hedeflediklerini bildiren Özdemir, şöyle devam etti:
”Suça karışmış çocuklarımız şubemize geldiğinde, kendilerini rahat ifade etmeleri ve polis arkadaşlarımızdan çekinmemeleri için ortamı daha ilgi çekici yapmaya özen gösterdik. Bekleme salonu, toplantı salonu ve nezarethaneden oluşan odalarımıza bir akvaryum koyduk. Bekleme salonu ve nezarethanede vakit geçirecek olan çocuklarımızın sakin bir ortamda balıkları izleyerek düşünmesini ve sıkılmadan, panik yapmadan ifade vermelerini sağladık. Bu çalışmayla çocuklarımıza canlıları sevenlerin, insanları hayli hayli seveceğini, polislerin çocukları gerçekten sevdiği şeklinde yumuşak bir mesaj vermeyi amaçladık. Aynı zamanda çocuklar akvaryumu izleyip düşünürken, uzmanlardan aldığımız tavsiyelerle kulaklarına da hitap ettik. Dinlendirici ve sakinleştirici özelliğe sahip, Güney Amerika, Kızılderili ve klasik müzikler dinleterek iç muhasebelerini yapmalarını hedefledik. Pişmanlık duyduğunu gözlemlediğimiz çocuklar üzerindeki bu çalışmalarımızın başarıyla sonuçlandığını gördük.”
Nezarethanenin döşemesinde, aydınlatmasında ve siyah olarak bilinen parmaklıklarda beyaz rengi kullandıklarına değinen Özdemir, ferahlık, masumiyet, aydınlık ve temizlik anlamına gelen beyazın mesajını vermeye çalıştıklarını belirterek, ”Suçlu olmalarına rağmen onların birer çocuk olduğunu unutmadık” diye konuştu.