‘Şu amcaya bir söv de görsünler’den vazgeçilmeli

28 Kasım 2013

Hürriyet / 28.11.2013

Mustafa KÜÇÜK / İSTANBUL

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çocuk Hakları Zirvesi ve Kalkınma Derneği Başkanlığı, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde “Dünya Çocuk Hakları Günü ve Şiddet” paneli düzenledi. Panelde konuşan dernek başkanı Ebrize Çeltikçi, çocukların ailede anne ve babaları, okulda öğretmenleri, toplumda pek çok antidemokratik ve disiplin çatışmaları ile şiddete maruz kaldıklarını belirtti.

Çocuğun içine doğduğu ortamın tüm davranış, düşünce ve hayat tarzını etkilediğini söyleyen Çeltikçi, şiddetsiz bir aile ortamının öneminden bahsetti: “Çocuk yetiştirme anlayışımızda daha yeni konuşmaya başlayan çocuklara, ‘Şu amcaya bir söv de görsünler. Şu ağabeye, bir yumruk at da görsünler’ gibi şiddeti besleyebilecek şakaların da toplumumuzda yaygın olduğu görülmektedir. Araştırmalar ışığında ailenin, toplumda şiddetin benimsenmesinde etkin bir merkez olabildiği ortadadır.”

Liselerde cinsel zorbalık yaygın

ÇELTİKÇİ konuşmasında şiddetle ilgili şu rakamlara da dikkat çekti: “50 bin 473 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’ de fiziksel cezaya maruz kalan çocukların oranı yüzde 62’yi geçiyor. Ülkemizde lise öğrencilerinde yapılan bir çalışmada öğrencilerin yüzde 44’ünün sözlü, yüzde 30’unun fiziksel, yüzde 18’inin duygusal ve yüzde 9’unun ise cinsel içerikli zorbalığa uğradıkları saptandı.”