Stajyer öğrenciler yemekten zehirlendi: 1 ölü

3 Mayıs 2011

 

NTVMSNBC / 03.05.2011

 

Adana’dan Muğla’nın Bodrum ilçesine staj amacıyla gelen turizm ve meslek lisesi öğrencilerinden 11’i yedikleri yemek sonrasında rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Öğrencilerden 1’i yaşamını yitirdi.

 

AA

 

MUĞLA – Adana’nın Ceyhan ilçesinden Muğla’nun Bodrum ilçesindeki bir otele staj amacıyla gelen turizm ve meslek lisesi öğrencilerinden 11’i yedikleri yemek sonrası rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

 

Hastaneye kaldırılan öğrencilerden 17 yaşındaki Mehmet İhsan Soysal, yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

 

Hastanede yaşamını yitiren öğrencinin cenazesi, Cumhuriyet savcısının talimatı ile kesin ölüm nedeninin tespiti amacıyla İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Acil serviste gözetim altında tutulan 10 öğrencinin ise tedavisi sürüyor.

 

Öte yandan, ölen öğrencinin Adana’da yaşayan ailesi okul ve otel yetkililerine tepki gösterdi.

Ceyhan ilçesindeki Biliciler Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde eğitimini sürdüren Muhammed İsa Soysal’ın (16) Adana’daki ailesi, evin önüne kurulan çadırda taziyeleri kabul ediyor.

Yakınlarının sakinleştirmekte güçlük çektiği ve sık sık sinir krizleri geçiren anne Sevgi Soysal (37), fenalaşması üzerine hastaneye kaldırıldı.

 

İsa Soysal’ın halası Meryem Soysal, yeğeninin, arkadaşları ve öğretmenleriyle 1 Mayıs pazar günü akşamı Muğla’ya gittiğini anlattı. Olayla ilgili sağlıklı bilgiler alamadıklarını ancak öğretmenlerinin çocuklarla yeterince ilgilenmediğini öne süren Soysal, şöyle dedi:

 

“KENDİ KUSMUĞUYLA…”
”Biz yeğenimi pazar günü öğle saatlerinde 2 veli, 2 öğretmenin gözetiminde gönderdik. Bir gün süren yolculuğun ardından otele ulaştılar. Pazartesi gece fenalaşıyor. Sabaha kadar kusmuş ve kendi kusmuğuyla ölüyor.

 

Nerede yattıklarını bilmiyorum ama yattıkları yerden çıkmadıklarını fark eden öğretmenleri saat 09.00 gibi odalarına girdiğinde hepsini sancılar içinde kıvranırken buluyor. İsa’nın da ağzında kusmuk ve köpükler var. Hastaneye kaldırıyorlar, öğretmenleri annesini telefonla arayıp zehirlendiğini söylüyor.

 

Telefonu kapattıktan 10 dakika sonra tekrar arayıp ciddiyetsiz bir biçimde öldüğünü söylüyor. Biz öğretmenlerine güvenip çocukları emanet ediyoruz. Sonucu böyle mi oluyor? Kim, nasıl verecek bu çocukların hesabını?”

 

“OLAN İSA’YA OLDU”
Ölen gencin diğer akrabaları da okul ve otel yönetimine tepki gösterdi.

Soysal’ın bir yakını, ”Eğer çocuklar otelin yemeğinden öldüyse bu çok daha büyük bir skandal. Sorumlular bulunsa bile olan İsa’ya oldu” diye konuştu. Yakınları, cenazenin yarın kente getirilmesini beklediklerini bildirdi.

 

BABA HABERSİZ
Bu arada, Rusya’da çalışan baba Ömür Soysal’ın (43) ise oğlunun ölümünden habersiz olduğu belirtildi. Yakınlarının, oğlunun hastalandığını, acil Türkiye’ye dönmesi gerektiğini belirterek çağırdıkları Ömür Soysal’ın yarın akşam yurda döneceği kaydedildi.

Bodrum’daki turistik işletmelerde beceri eğitimi yapmak üzere 2 Mayıs 2011 pazartesi günü kente giden ve Gümbet’teki bir otelin yatakhanesinde kalan 34 öğrenciden 11’i zehirlenme belirtileriyle hastaneye kaldırılmıştı.