Sözleşmeli tecavüze 24 yıl

27 Mart 2012

 

Milliyet / 27.03.2012

 

6 yıl önce 13 yaşında olan kızı E.Y.’yi 5 bin lira karşılığında sözleşmeyle satın alarak tecavüz eden 54 yaşındaki Yusuf Akar 24 yıl, baba Osman Y. de 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

Antalya’da 6 yıl önce E.Y. adlı kızı babası Osman Y.’den 5 bin liraya aldıktan sonra satış sözleşmesi imzalatan ve küçük kıza tecavüz ettiği iddiasıyla 30 Ocak’ta çıkarıldığı Antalya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklanan hırdavatçı Yusuf Akar‘ın yargılandığı dava, dün yapılan 3’üncü duruşmada yapıldı.
15 Mart’taki duruşmaya hasta olduğu gerekçesiyle getirilmeyen Yusuf Akar’a Mahkeme Başkanı Nihat Altuğ’un “Karar vereceğiz. Son sözlerin nedir?” diye sordu. Akar, “Bir diyeceğim yoktur” karşılığını verdi. Avukatı Hacı Ömer Çelebi ise 23 Mart tarihinde yaptığı yazılı savunmayı mahkemeye hatırlatarak, “Müvekkilim suç işlemek amacı ile bu olayı gerçekleştirmemiştir” dedi.

Cinsel istismar ve saldırı
Tutuksuz sanıklar baba Osman Y. ve anne Gülay Y.’nin baro tarafından atanan avukatı Çelil Özalan de müvekkilerinin suçsuz olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Müvekkillerim kesinlikle suçsuzdur. Sözleşmeden de anlaşılacağı üzere çocuğunu eğitim amacıyla Yusuf A.’nın yanına vermiştir. Ekonomik anlamda kızına eğitim aldıramayacağı için böyle bir yolu seçmiştir. Güvendiği bir kişi olan Yusuf A. da kendisine bu yönde vaatlerde bulunarak kandırmıştır. Kesinlikle suç işleme kastı bulunmamaktadır.”
Verilen 10 dakikalık aranın ardından Mahkeme Başkanı Nihat Altuğ kararı açıkladı. Mahkeme heyeti, kızı satın alan Yusuf A.’yı “cinsel istismar amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “zincirleme olarak cinsel saldırı” suçlarından toplam 24 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Babaya ceza, anneye beraat
Yusuf Akar ile sözleşmeyle 5 bin lira karşılığında kızını bu kişiye teslim ettiği iddia edilen baba Osman Y.’ye de bu suçlara yardımdan 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, ayrıca nerede olduğu bilinmeyen Osman Y.’nin 3 yıl 10 ay 22 gün de velayet hakkının ertelenmesine karar verdi. Dosya Yargıtay’dan dönünceye kadar baba hakkındaki kararın bekletilmesine hükmedildi. Osman Y., Yargıtay’ın onaması halinde hapse atılacak.
Baba ile aynı suçlama yöneltilen ev kadını anne Gülay A.’nın ise evinde otorite sahibi olmaması ve kendi başına karar alamayacağı gerekçesiyle beraatine karar verildi.