Sorun çocuklarda mı yoksa bizlerde mi?

20 Kasım 2013

Milliyet / 20.11.2013

Abbas Güçlü
aguclu@milliyet.com.tr

Bugün, Dünya Çocuk Hakları Günü. İyi ki varlar. Bu çok özel günlerini, canı gönülden kutluyoruz…

Her ne kadar çocukluklarını doya doya yaşayamasalar da!..

Minik takımlara, sporcu bulunamıyormuş!
Çünkü ya dershanede ya tarlada ya da atölyelerde çocuk olduklarının farkına bile varmadan yıllarını tüketiyorlar…

Oysa, anne-babalara ya da devleti yönetenlere sorsanız, onlar bizim en değerli varlıklarımız.
Muhtemelen bugün yine onları yere göğe sığdıramayacağız. Ama hepsi o kadar. Çünkü hiçbir zaman lafın ötesine geçemedik…

Çocuk hakları bildirisi

Çocuk Vakfı, her yıl kutlanan 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle bildiri hazırladı. Bu yılın Türkiye bildirisini halen Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde görev yapan Şair Osman Konuk yazdı.

Konuk, çocuk-yetişkin ilişkisine çok farklı bir bakış açısı getirmiş. İşte bu yılın bildirisinden bazı satır başları:

– Bir yetişkin olarak, suçluluk hissetmeden çocuk ve çocukluk hakkında söz almak çok zor. –
Elbette çocukluk kadar yetişkinlik de yaratılış gereği. Çocuklar da tartışır, kavga eder ama yeteri kadar zaman verilirse sonu barışmayla biter. En azından kavga ediyorlarken gerçekten kavga ediyorlardır ve barıştıklarında da barışmışlardır. Barışları savaş hazırlığı anlamına gelmez.

– Yetişkin egolarının nasıl en küçük mekanı bile aşılmaz tel örgülerle kapattığını düşündükçe, neden deneysel bir çocuk yönetimi kimsenin aklına gelmemiştir mesela. Çocuklara yetişkin rolleri oynatma ritüeli olmayan bir seçenek.

– Gerçek resmi tarih yetişkinlerin resmi tarihidir ve başka türlüsü pekala yazılabilirdi.
– Bir çocuk için siyah ya da beyaz, esmer ya da sarışın olmak kendiliğinden anlamlı değildir. Hatta aynı dili konuşamamaları bile, anlaşmaları için bir engel oluşturmaz. Hayat yalın, dil kolay ve iletişim doğaldır. Parklarda, sokaklarda birbirlerini kuşkuyla süzen ebeveynlerin yanında oynayan çocukların görüntüsü farkı anlatmak için yeterli. Çünkü çocukluk evrensel ve doğal, yetişkinlik yerel ve yapaydır.

-Yetişkinler daima İlk hareket, selamlaşma ya da konuşma için uzun uzun düşünürler ve sadece bu kadarı için bile birçok iletişim modelleri geliştirirler. Çocuklar pat diye konuya girerler ve “sonrası iyilik sağlıktır.” Yollar ve araçlar kapatılmadığı sürece çocuklar daima bir yolunu bulurlar ve bunun için özel GPS aygıtlarına ihtiyaçları yoktur. Kaybolma bir yetişkin icadıdır.

– Acaba hayat çocukluktan yetişkinliğe doğru değil de yetişkinlikten çocukluğa doğru olsaydı her şey nasıl olurdu?

– Çocukları çocukluktan “kurtaran” bir eğitime hayır! Çocukların tabiatını “kutlayan” bir eğitime evet!

– Aslında çocukların yetişkinlere değil, ama yetişkinlerin çocuklara söyleyecekleri var. Büyüklere yardım edin!

Adresleri: www.cocukvakfi.org.tr

Çalışan çocuklar?

Hayata Destek Derneği de, 2011 yılından bu yana mevsimlik tarım sektöründe çalışan çocuk işçilerle ilgili farklı projeler yürütüyor.

HDD’nin tespitlerine göre, Türkiye’de kanunen yasak olmasına rağmen 1 milyon çocuk, işçi olarak çalıştırılıyor. Bunun yüzde 45’ini ise “tarım kölesi“ çocuklar oluşturuyor.

Ve bu çocuklar evlerinden, okullarından, tüm yasal haklarından uzakta bir hayat sürüyor; ömür boyu kalıcı sağlık sorunları ve en kötüsü de kalıcı yoksulluğa mahkum ediliyorlar.
Dernek, ‘Bu iş çocuk oyuncağı değil!’ projesi kapsamında, Dünya Çocuk Hakları Günü’nde yani bugün, hem dünya çocuklarının haklarına destek vermek, hem de çocuk işçilerimizin yasal haklarına bir an önce kavuşmalarını sağlamak için kolları sıvadı.

‘Hepimiz bir gün çocuk olduk, hepimiz bugün çocuk olduk!’ temalı destek kampanyası ile toplumun dikkatini bu konuya çekmeyi ve hükümetin bu konudaki yasaları uygulamak üzere harekete geçmesini sağlamayı amaçlıyorlar.

En basitinden, bu çocukların hiç değilse ‘çocukluklarını yaşayabilmeleri’ için…
Adresleri: www.hayatadestek.org

Özetin özeti: Çocuklar için yapılacak çok şey var. En temel olanı da eğitim hakkı. Ama onu bile doğru dürüst veremiyoruz. Ve bu konuda, şikayet etmenin ötesinde, hepimize çok önemli görevler düşüyor!..