SMS’le tacize karşı hukuk zaferi

8 Mart 2014

SMS’le tacize karşı hukuk zaferi

Milliyet, 8 Mart 2014
http://gundem.milliyet.com.tr/sms-le-ve-facebook-tan-tacize/gundem/detay/1848362/default.htm

İzmirli Ö.B. boşanma davasında eşinin avukatlığını yapan C.F.’nin cinsel içerikli mesajlarla kendisini taciz ettiğini söyleyerek açtığı davayı kazandı. C.F. 7 bin lira manevi tazminat ödeyecek

İzmir Karşıyaka’da yaşayan Ö.B.’nin şikayeti üzerine avukat C.F. hakkında Karşıyaka Sulh Ceza Mahkemesi’nde “Cinsel taciz, tehdit ve hakaret” suçlarından ceza davası açılmıştı. Sanık olarak çıktığı mahkemede suçlamaları kabul etmeyen avukat C.F., Ö.B. ile daha önce cinsel birliktelik yaşadıklarını, yıl başında da beraber dans ettiklerini öne sürdü. Ö.B ise sanık avukatla hiçbir zaman birlikte olmadıklarını, o dönemde hayatında başka birisinin olduğunu söyledi. C.F’nin kendisine Facebook’tan “Yarın sana geleceğim, seni istiyorum. Seninle yatmak istiyorum, Ben S.’yi değil, seni seviyorum” diyerek mesaj yazdığını belirten Ö.B. “Ardından Karşıyakalılar gezisi vardı ve ben sırf bu yüzden gitmekten vazgeçtim. Sonra arkadaşlarımın ısrarı üzerine gittim. Ama sanık bana SMS’ler gönderdi. Olumsuz karşılık verince de anneme ve bana küfür etti” dedi. Hâkim, C.F’yi ‘tehdit’ suçundan 6 ay 7 gün hapis, ‘zincirleme hakaret’ suçundan 2 bin 180 lira, ‘cinsel taciz’ suçundan da bin 860 lira para cezası verdi. Hâkim daha sonra bu cezalar için hükmün açıklanmasını 5 yıl süreyle ertelenmesine ve sanığın bu süre içersinde kasıtlı bir suç işlemesi halinde hükmün açıklanmasına karar verdi. Hukuk savaşını sürdüren Ö.B. bu kez manevi tazminat davası açtı. Ö.B. bu davada da haklı bulundu ve mahkeme tacizci avukatın mağdur Ö.B.’ye yasal faiziyle birlikte 7 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.

FACEBOOK ÜZERİNDEN DUYURDU
Ö.B. , taciz ve tehdit suçlamalarıyla dava açtığı C.F.’yle ilgili karar metninin fotoğrafını çekerek Facebook üzerinden “İşte beklenen flaş karar” diye paylaştı.
KAYNAK: SABAH