Skandal savunma Meclis gündeminde

6 Aralık 2013

Milliyet / 06.12.2013

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 2011’de 17 yaşındayken tecavüze uğrayan tutuklu F.G.’nin yaşadığı olayda Adalet Bakanlığı’nın yaptığı, cezaevinin kusurunun bulunmadığına yönelik savunmayı TBMM gündemine taşıdı.

Meriç TAFOLAR Ankara

Ağbaba, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e, “17 yaşındaki bir gencin, 2 kişi tarafından tecavüze uğradığı bir anda, bağırmasının ve odada acil butonuna basmasının ne kadar mümkün olduğunu düşünüyorsunuz?” diye sordu.

Ağbaba, Ergin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Maltepe Çocuk ve GençlikKapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 2011’de, 17 yaşındaki tutuklu F.G., diğer koğuşlarda kalan mahkûmlar tarafından tecavüze uğramış; açılan davada geçtiğimiz gün karar çıkmış ve iki sanığa 8’er yıl 4’er ay hapis cezası verilmiştir. Hükümlü ve tutuklunun cezaevine alınmasından tahliyelerine kadar olan tüm süreçte güvenlikleri ile ilgili tüm konularda idare yetkili ve sorumlu olduğu için Adalet Bakanlığı’na da 200 bin liralık tazminat davası açılmıştır. Açılan ihmal davasında, Bakanlığınızın yapmış olduğu savunmada cezaevinin kusurunun bulunmadığını ilerisürülmüş ve ‘Mağdur bağırmadı ve odada acil butonuna basmadı’ şeklinde bir ifade kullanılmıştır. Hürriyetlerinden yoksun bir şekilde cezaevlerinde tutulan mahpusların, barınma, sağlık vegüvenlik gibi ihtiyaçlarından doğrudan sorumlu bulunan cezaevi idaresinin kusurunun olmadığını Bakanlığınızca ileri sürülmesi, dört duvar arasında cezalarını çekmekte olan bireylerin güvenliğinin nasıl ve kim tarafından sağlanacağı sorusunu gündeme getirmiştir” denildi. Ağbaba, şu soruları yöneltti:

Önlemler yeterli mi?

– Ceza ve infaz kurumlarındaki yöneticiler, hürriyetlerinden yoksun bir şekilde cezaevlerinde tutulan mahpusların, barınma, sağlık ve güvenlik gibi ihtiyaçlarından doğrudan sorumlu değil midir? Bu konuda Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yöneticileri hakkında idarisoruşturma açılmış mıdır?

– Tecavüzün mahkeme kararıyla kesinleşmiş olmasına ve sorumluların ceza almış olmasına rağmen, Bakanlığınızın cezaevi idaresinin sorumluluğunu ortadan kaldırmak için yapmış olduğu savunmada ‘tecavüzü’ görmezden geldiğini düşünüyor musunuz?

– 17 yaşındaki bir gencin, 2 kişi tarafından tecavüze uğradığı bir anda, ‘bağırmasının’ ve ‘odada acil butonuna basmasının’ ne kadar mümkün olduğunu düşünüyorsunuz? Bağıramayan ve direnemeyen bir kimsenin tecavüze uğraması noktasında Bakanlığınız, konuyu ‘kişini rızası vardır’ şeklinde mi yorumlamaktadır?

– Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi’nin yanı sıra Pozantı cezaevinde yaşanan taciz ve tecavüz vakaları sonrasında Antalya L Tipi Cezaevi’nde de benzer iddialar gündeme gelmiştir. Böyle insanlık dışı vakaların oluşmaması için Bakanlığınızca cezaevlerinde ne gibi güvenlik önlemleri alınmaktadır? Bu önlemlerin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?