Sivas’ta Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Konferansı Düzenlendi

12 Haziran 2013

Haber3 / 12.06.2013

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü nedeniyle konferans düzenlendi.

Toplumsal duyarlılığı artırmak ve kamu görevlerini, yükümlülüklerini anlatmak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü Konferansı düzenlendi. Güzel Sanatlar Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansta ilgili kurum, kuruluş müdürleri ve personelleri ile Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Sefer Buğrul; “Çocuk işçiliği, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de çocukların başarılı bir şekilde geleceğe hazırlanabilmesi açısından önemli bir engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Her yıl 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Gününde çocuk işçiliğine ilişkin olarak toplumsal duyarlılığı ve bilinç düzeyini geliştirmeye yönelik etkinlikler ile sokakta çalıştırılmanın, dilendirilmenin ve çocuk işçiliğinin zararları hakkında toplumsal farkındalık oluşturulması, çocuklarımızın hakları konusunda toplumsal duyarlılığın sağlanması ve herkese sorumluluklarının hatırlatılması çok önemlidir. Çocuk haklarının tanıtılması, benimsenmesi ve benimsetilmesinde görev, sadece çocuklarımıza değil, ilgili kamu kurum ve kuruluşları öncelikli olmak üzere, toplumun her bireyine ayrı ayrı sorumluluk düşmektedir” ifadelerini kullandı.

Çocuk işçiliği ile ilgili kısa tanıtım filmlerinin ardından Sosyal Hizmet Uzmanı Bahattin Karaoğlan; 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele konulu konferansını gerçekleştirdi.