Sincan Çocuk Cezaevi’nde hak ihlalleri

31 Agustos 2013

Haber Diyarbakır / 31.08.2013

Sincan Çocuk Cezaevi’nde hak ihlalleri tüyler ürpertiyor. Cezaevindeki tutuklu çocuklara odalarından her çıkışlarında zorla çıplak arama dayatıldığı ve tacizde bulunulduğu bildirildi.

Sincan Çocuk Cezaevi’nde hak ihlalleri tüyler ürpertiyor. Cezaevindeki tutuklu çocuklara odalarından her çıkışlarında zorla çıplak arama dayatıldığı ve tacizde bulunulduğu bildirildi. 24 saat 4 kamerayla izlenen ve bir gardiyanın da nöbet tuttuğu odalarda çocukların tuvalet ihtiyacı dahi gardiyanın insafına kalmış durumda!

Onlarcası ağır, yüzlerce hasta olmak üzere binlerce tutsağın sonu gelmeyen hak ihlalleri ve keyfi uygulamalarından çocuk tutsaklar da nasibini alıyor. Sincan Çocuk Cezaevi’nde bulunan çocuk tutuklulara cezaevinde yaşam adeta ikinci bir zindana çevrilmiş durumda.

TUHAD-FED Ankara Temsilciliği’ne yaşadıklarını mektup yazarak ileten Hüsnü Elçik, maruz kaldıkları uygulamalara ve ihlallere dikkat çekti. Mahkemelere, hastanelere götürülüp getirilirken zorla çıplak arama yapıldığını belirterek, “Çıplak arama yapıp taciz ediyorlar. Odadan ne zaman çıksak bu yapılıyor. Dövüyorlar. Kelepçe takılırken, cop kullanılıyor kırılacak gibi oluyor kollarımız. Mektuplarımızı ya yollamıyorlar ya da yırtıyorlar. Telefon görüşü için çıktığımızda amcaoğlu ve dayıoğluyla konuşturmuyorlar. Telefona çıkarken tekmil istiyorlar” dedi.

Fotoğraflarının da kendilerine verilmediğini ifade eden Elçik, resim yapmakta kullandıkları boyalar ve kalemlerin kendilerine verilmediğini kaydetti. Elçik, kendisinin yaşının da büyütülmek istendiğini ve bunun için sıklıkla Adli Tıp Kurumu’na götürüldüğünü belirtti.

TUVALET ‘KADRAJ’A AYARLI!

Elçik, devamla şunları dile getirdi: “Normalde 16 yaşındayım. Yaşımı büyütmeye çalışıyorlar. Mahkemenin gözünde yaşım 17. Hastaneye ve mahkemeye götürürken zorla çıplak arama yapılıyor. Askerler mahkemeye götürürken kötü muamele yapıyorlar. Kelepçenin yerine normal copun başına bağlanan ipin içine alarak kolumuzu kırarcasına döndürüyorlar. ‘Müdürlerle konuştuğunuzda sizleri döveriz’ diye tehdit ediyorlar. Yeni bir sistem var koğuşumuzda. 4 kamera var. 24 saat bir gardiyan duruyor. Tuvalete giderken gardiyandan izin alıyoruz. Gardiyan çoğu zaman izin vermiyor, kamera görüntüsünden çıktığımız gerekçesiyle.”

Çocuk tutuklulara gazeteler bazen verilmediği bazen de çok geç götürüldüğü öğrenilirken, yasakçı uygulamalar arasında İMC TV’nin izlenmesinin de olduğu bildirildi. Ayrıca TUHAD-FED’den alınan bilgilere göre; avukat görüşlerine de kısıtlama getirildi.

‘GÜÇLÜ BİR KAMUOYU REFLEKSİ ŞART’
Pozantı Cezaevi’nden Sincan’a getirilen çocuk tutuklular ile ilgili çalışma yürüten BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Sincan ile ilgili enine boyuna bir çalışma yapmış değiliz. Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun Cezaevleri Alt Komisyonu’yla Pozantı’dan gelen çocukların durumu için gitmiştik. Cezaevindeki şartlar Pozantı’ya göre daha az zalimane görünüyordu. Pozantı’dan gelen çocuklar da nispeten kendilerini iyi hissettiklerine dair izlenim almış idik. Daha sonra bu süreç dalgalı olarak cereyan etti. Çocukların uygulamalara tepkisi oldu. Cezaevi idaresi karşılar göründü. Grev bitti. Halen olumsuz haberler geliyor. Cezaevlerinde bir bütün olarak şartlar kendi haline bırakıldığında, kamuoyu ilgisi azaldığında, hak kuruluşlarının takibi gevşediğinde hızla olumsuza doğru seyrediyor. Yaz dolayısıyla ailelerin gidiş gelişlerindeki yavaşlama, adli tatil bir araya gelince cezaevleri idare ve korumaların insafına kalmış gözüküyor. Başka yerlerden de tepkiler geliyor. Bunların takipçi olacağız.”

‘PARLAMENTODA KOMİSYON KURULMASI GEREKİYOR’
Kürkçü, parlamentoda yer alan bir vekil olarak konuyla ilgileneceğini ancak bir tek vekilin ilgisiyle bu sorunların yola gireceğini düşünmenin imkansız olduğunu söyleyerek, “BDP, parlamento düzeyinde cezaevi komisyonunun kurması gerektiğini düşünüyorum. Yeni yasama döneminde Sincan’dan başlayarak cezaevleriyle ilgili daha hızlı ve etkili kontrol yöntemi geliştirmemiz gerekir. Sincan’daki meseleyi de yakından izleyeceğiz. 1 Eylül’den sonra bununla ilgileneceğiz” dedi.

ÇOCUKLAR NİSAN AYINDA AÇLIK GREVİ YAPMIŞTI
Sincan Çocuk Cezaevi’nde Hüsnü Elçik ile Ozan Bektaş adlı çocuk tutuklular, maruz kaldıkları baskı, işkence ve ihlalleri protesto ederek, son bulması amacıyla 19 Nisan ile 1 Mayıs tarihleri arasında açlık grevi yapmıştı. İHD ve TUHAD-FED’in çabaları neticesinde cezaevi yetkilileriyle avukatların yaptığı görüşmenin ardından çocuk tutsakların talepleri kabul edilmiş ve açlık grevi sonlandırılmıştı.(ANF)