Sincan Cezaevi Önünde Eylem

12 Şubat 2014

Haberler/ 12.02.2014

AA

Çocuk hakları alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, “çocuk cezaevlerinin kapatılması” talebiyle Sincan Cezaevi önünde eylem yaptı.

 

Çocuk hakları alanında faaliyet gösteren 19 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, “çocuk cezaevlerinin kapatılması” talebiyle Sincan Cezaevi önünde eylem yaptı.

Sincan Cezaevi önünde toplanan 19 sivil toplum kuruluşunca oluşturulan Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi üyeleri, çeşitli sloganlar attı. İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erdoğan, sivil toplum kuruluşları adına yaptığı açıklamada, uluslararası sözleşmeler gereği, hiçbir çocuğun yasa dışı ya da keyfi biçimde özgürlüğünden yoksun bırakılamayacağını söyledi.

 

Bir çocuğun alıkonulmasının en son başvurulacak önlem olduğunu, alıkonulmanın olabilecek en kısa süre ile sınırlı tutulması gerektiğini ifade eden Erdoğan, özgürlüğünden yoksun bırakılan çocuğa, yaşının gereğine göre, insan onuruna yakışır biçimde davranılmasının zorunlu olduğunu belirtti.

 

Erdoğan, çocuk cezaevlerinin kapatılması için yurt genelinde imza kampanyası başlattıklarını, topladıkları imzaları, Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve Adalet Bakanlığına sunacaklarını belirtti.

Açıklamanın ardından cezaevi önünde bir süre oturma eylemi yapan protestocular daha sonra dağıldı. – Ankara