Sınav yok not yok

30 Ekim 2013

Milliyet / 30.10.2013

Bu okulda öğrencileri okuldan soğutacak hiç bir uygulama yok. Özel okul statüsünde ancak kar amacı güdülmüyor. Bütçesi velilerin katılımıyla bir kooperatif tarafından karşılanıyor. İlk şubesi Bodrum’da açılan okulun ikinci şubesi için İzmir’de çalışmalar başlatıldı.

Hicran Karahan / milliyet.com.tr İZMİR

Bu okul diğerlerinden biraz farklı; hiyerarşi, sıkıcı dersler, sınavlar, not hesapları yok, doğaya saygı, katılımcı demokrasi, yeteneklere göre eğitim ve neşe var! BBOM yani Başka Bir Okul Mümkün Derneği, başka bir eğitimin olabileceğine inanan gönüllülerce kurulmuş kâr amacı gütmeyen bir ekip. BBOM, modelin yaygınlaşmasını hedefliyor. Şimdilik yalnızca Bodrum’da bir BBOM Okulu var fakat diğer iller için de çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Milliyet.com.tr BBOM İzmir ekibiyle görüştü ve hem BBOM modeli hem de İzmir’deki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

BBOM’u kurmaya nasıl karar verdiniz?

BBOM Derneği ihtiyaçtan doğdu diyebiliriz. Çocukları yarış atı gibi yetiştiren, doğadan uzak, toplumsal adalet ve eşitliği zedeleyen, aşırı hiyerarşik yönetilen bir sistemin içine göndermek yerine “Neden biz kendi okulumuzu açmayalım” dedik. BBOM Modeli de mevcut eğitim sisteminin bu sorunlarına karşılık doğdu. Dünyadaki alternatif okulları, demokratik okulları, ekolojik okulları inceledik. Ancak herhangi birini birebir alıp uygulamak yerine Turkiye’deki eğitim sisteminin uygulamadaki sorunlarına cevap veren bir model, BBOM Modelini oluşturduk. Derneğimiz 2010’da kuruldu, şu an 200’den fazla üyesi, yüzlerce gönüllüsü ve destekçisi var.

BBOM’un farkı nedir?

BBOM Modelinin farkları dört temel unsurda ortaya çıkıyor: Eğitimde özgürlük, yönetimde eşitlik, doğayla dayanışma ve finansmanda kardeşlik…

İlk okulunuz Bodrum’da açıldı, neden Bodrum? Yola çıktıımızda böyle bir hedefimiz yoktu. Ancak BBOM sürecinin başından beri içinde olan İstanbul ekibinden arkadaşlarımız arasından Bodrum’a taşınanlar oldu. Böylelikle Bodrum’da “başka bir okul mümkün” fikri etrafındaki dinamikler hızlandı ve Eylül 2013’te okulumuz açıldı.

Bodrumdaki okul için seçtiğiniz isim kabul edilmemiş… Bir drama atölyesinde çocuklar okula Mutlu Keçi adını verdiler. Okulumuzun resmi adı Özel Yahşi İlkokulu. Ancak kampüsümüze Mutlu keçi adını verdik. Çocuklar da okula Mutlu Keçi İlkokulu diyorlar.

Okulunuz Milli Eğitim Bakanlığı(MEB)’na bağlı mı?

Evet, Okulumuz özel okul statüsünde, diğer özel okullardan farklı olarak kâr amacı gütmüyor.

“GÖNÜLLÜLER OKULUMUZU DESTEKLİYOR”

Okulun giderleri, öğretmenlerin maaşları nasıl karşılanıyor?

Okulumuzun sahibi yerelde kurulan S.S. Bodrum Eğitim Kooperatif. Kooperatif ise çocuğunu okula gönderen ebeveynler ve desteklemek isteyen gönüllülerden oluşuyor. Okul ücretleri okulun giderleri gözetilerek ve ticari kar elde etmeden belirleniyor. Böylelikle okulun giderleri ebeveynler ve destekçiler tarafından, kooperatif aracılığıyla karşılanıyor. Bu yıl, bir ve ikinci sınıflarda toplam yirmi çouğumuz var ve çocukların yüzde 37’si burslu. Kurulum aşamalarında ise hem donanım hem tadilat giderleri açısından takipçilerimizden çokça destek gördük.

Öğretmenler hangi kriterlere göre belirleniyor?

Öğretmenlerimiz yalnızca bir branşta bilgili değiller. Disiplinler arası yeterliliğe sahipler çünkü burada hayatın içinden ve disiplinler arası ilişkilerle öğrenme ortamları sağlanıyor. Çocuklar MEB’in kazanımlarını farklı etkinliklerle elde ediyor. Öğretmenlerin BBOM’in ilkelerini benimsemiş olması da çok önemli.

Eğitim anlayışınızdaki bu farklılık derslerinize de yansıyor mu?

Evet, mesela içeriklerimizi ekolojik bir bakış açısıyla oluşturuyoruz. Neden yol problemlerinde araba yerine bisiklet olmaz? Boşalan havuz problemlerinin yerine çatıdan akan suyun biriktirilmesi ile ilgili problem kurulmaz? Bunlar çok basit şeyler olarak gözükse de insanların düşünce yapılarını yönlendiriyor.

Eğitim denince akla gelen ilk şeylerden biri de başarıdır. Size göre “başarı” nedir? B

aşarı nedir SBS’ de veya ÖYS’de alınan puan mıdır? Biz öğrencinin sosyalleşmesini sağlıyoruz. Çocukların öncelikle mutlu olmasını istiyoruz. Çocukların mutlu olmak için neye ihtiyaçları var, 180 gün bir odada kalabalık arasında günde 6 saat bir arada kalmaya mı?

“ÇOCUKLAR KENDİ EĞİTİMİNİ DEĞERLENDİRECEK”

Fakat öğrenciler bu sistemde sınavlardan iyi puan almak zorundalar, buna yönelik çalışmanız var mı?

Elbette. Çocuk kendi eğitimini değerlendirecek bunun için fırsat vereceğiz. Kendini tanıma imkânı verilen çocuk, eğilimleri doğrultusunda isteyerek çalışacak ve daha başarılı olacaktır. Dünyada bunun örnekleri çok. Çocuğu zorla ders başına oturtmuyoruz. Öğrenmede paradigmayı değiştireceğiz öğrenmeyi sabit tutup zamanı değişken yapacağız.

BBOM’da katılımcı demokrasi nasıl hayata geçiriliyor?

Katılımcı demokrasi hem temel olarak okul meclisi hem de gündelik işleyiş aracılığıyla hayata geçiyor. Sabah ve akşam toplantıları var öğrenciler gün içinde yaptıkları çalışmaları değerlendiriyorlar. Her sabah öğrenciler istedikleri faaliyetler için gruplara ayrılıyor, öğretmenler farklı faaliyetlerle aynı kazanımların elde edilmesini sağlıyorlar. Herkes istediği alanda çalışıyor. Okul meclisi ise her hafta toplanıyor ve çocuklar okulun gündelik işleyişine dair kararlarını okul meclisinde alıp bu kararların sorumluluklarını da hayata geçiriyorlar.

BBOM İZMİR’DEN UMUTLU BBOM

İzmir Ekibi açılacak ilkokulları için var gücüyle çalışıyor. Milliyet.com.tr takımın İzmir toplantısına katıldı ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bu toplantı özellikle alternatif eğitimi düşünen veliler için önemli. Toplantıdan çıkan ortak mesaj şöyle; “Bodrumda faaliyete geçen BBOM okulunun mutluluğunu paylaşıyoruz. Bununla birlikte Bodrum ekibinin deneyimlerinden de faydalanmalıyız. Okulumuzun 2014 ya da 2015 gibi açılmasını umuyoruz. Öncelikli amacımız, çok net yapan değil; mutlu, hayal gücü körelmemiş bireyler yetiştirmek. Zaten yapılan çalışmalar mutlu çocukların sınavlarda da başarılı olduğunu gösteriyor. Alternatif eğitim açılacak okulumuzun vaz geçilmez unsuru olacak. İzmirli velilerin desteğini bekliyoruz.