Silahlara kitaptan veda

11 Agustos 2011

 

Akşam / 11.08.2011

 

MEB, İlköğretim 8. sınıflarda okutulan Vatandaşlık ve Demokrasi dersine yeni düzenleme getirdi. Eylülde dağıtılacak kitaplara yansıyacak değişikliklerden bazıları şöyle:

 

 Doruk ÇAKAR / ANKARA
– ‘Demokrasi kültürü’ başlığı altında ‘Hukuk devleti’nden ‘hukukun üstünlüğü’ne geçiş yapıldı. ‘Sosyal adaletçi’ kavramı yerine ‘adalet yanlısı’ ifadesi yer aldı.
– Vatandaşlık görevleri olarak ‘askerlik, vergi vermek ve oy kullanma’ örnek olarak gösterilirken yeni düzenlemede ‘askerlik’ bu görevler arasında yer almadı. Yerine ‘ülkeye bağlılık’ vatandaşlık görevleri arasına girdi.
– Kazandırılacak özellikler arasında ‘Karşılaştığı sorunların çözümünde demokratik tutum ve davranışları benimseyerek bu konudaki eleştirel yaklaşımları olgunlukla karşılar’ cümlesinden ‘Eleştirel yaklaşımları olgunlukla karşılar’ ifadesi çıkartıldı.
– İlk ünitede ‘Her İnsan Değerlidir’ İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi ileriki derslere ertelenince dersin ilk konusu veda hutbesi oldu.

İlk kağıt mühendisleri Yalova’dan
YÜKSEKÖĞRETİMDE bir ilk… Yalova Üniversitesi’nde (YAÜ) ulaştırma mühendisliği ile kağıt mühendisliği bölümleri açılacak. Rektör Prof. Dr. Niyazi Eruslu, projeyi gelecek hafta YÖK’e sunacaklarını söyledi.
YAÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rafet Bozdağ ‘Garanti veririm buradan 10 yıl içinde mezun olan öğrenciler ‘iş bulamadım’ diyemez. Belediyelerde banko iş bulacaklar’ diye konuştu. AA