Siirt’teki iki kız çocuğu koruma altına alındı

14 Temmuz 2013

AA / 14.07.2013

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç. tarafından istismar edildiği iddia edilen iki kız çocuğun koruma altına alındığını bildirdi.

ANKARA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç. tarafındanistismar edildiği iddia edilen iki kız çocuğun koruma altına alındığını bildirdi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, 13 ve 17 yaşlarındaki iki kız çocuğun Bakanlık tarafından koruma altına alındığı, Siirt İl Müdürlüğü uzmanlarının çocuklara yönelik sağlık tedbirlerine başladığı ve hukuk müşavirliğinin açılacak davaya müdahil olacağı ifade edildi.
Açıklamada, Bakanlığın bugüne kadar 126 davaya müdahil olduğu ve bu davaların safahatının takip edildiği kaydedildi.

Takip edilenlerden 6 davanın sonuçlandığı ve en üst hadden cezalar verildiği vurgulanan açıklamada, “Bu davalar arasında Bakanlığımız tarafından Siirt’te takip edilen iki önemli dava da sonuçlanmıştır. Bunlardan biri Siirt’te ilköğretim okulunda 2’si kız kardeş 4 kız çocuğuna cinsel istismardan yargılanan eski okul müdür yardımcısı Fahrettin Kuzu’nun 46 yıl 8 aylık hapis cezası almasıdır. Diğeri ise Siirt’te 2 yıl önce uçurumun dibinde ölü bulunan sınıf öğretmeni Esin Güneş davasında olayın bir cinayet olduğu kanıtlanmış ve eşi Güven Güneş ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştır” ifadesine yer verildi.

Siirt Belediye Başkan Yardımcısı serbest bırakıldı
Öte yandan cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra mahkemeye çıkarılan Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç, hakkında yurt dışına çıkış yasağı konularak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Abdullatif Ç’nin partisiyle ilişkisi kesildi
Bu arada Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç’nin partiyle ilişkisinin kesildiğini açıkladı.