Sığınmaevinde 19 çocuk gelin

18 Şubat 2013

 

Kazete / 18.02.2013

 

Çocuk annelere kapılarını açıyor

 

Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Kadın Sığınma Evleri’nin sadece şiddet görmüş kadınlara değil, zor durumda kalan çocuk annelere de hizmet verdiğini söyledi

 

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu’nun raporuna göre, Türkiye çocuk yaşta evlilikler konusunda Avrupa’da, Gürcistan’ın arkasından ikinci sırada yer alıyor. Afrika gibi geri kalmış ülkelerde yüzde 70’ler düzeyinde olan sorunun, Türkiye’de yüzde 20-25 aralığında olduğu tahmin ediliyor. Toplumun bilinçlendirilmelerine yönelik eğitim faaliyetlerine rağmen, bazı gelişmiş Avrupa ülkelerinde de durum farklı değil. Sorun, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde bile yüze 10 seviyesinde seyredebiliyor.

 

19 ÇOCUK ANNE HİZMET ALDI

 

TÜİK verilerine göre Antalya’da 2011’de 16-19 yaş aralığında evlilik yapanların sayısı 2 bin 531. Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, şiddet görmüş kadınların yanı sıra, hamile ve can güvenliği tehdit altında bulunan çocukların da sığınabildiği Antalya Kadın Konukevleri’nde 2012 yılında 19 çocuk anneye de hizmet verildiğini söyledi.

 

Cevheroğlu, “Çocuk yaşta evlilik, beraberinde ciddi riskler getiriyor. Çoçuğu bir çocuğa emanet ediyorsunuz. Evlilik ve çocuk büyütmek yetişkinlerin işidir. Bu durumda bir kuşağı kaybediyorsunuz, bir sonraki kuşağı da kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Hepimize ciddi görevler düşüyor. Te-levizyonlarda evlilik programları geç saatlerde yayınlanmalı. Şifreli kanallarda da olabilir. Çocuk anneler konusu daha önce toplumun kanayan yarasıydı. Ancak şimdi Kadın Sığınma Evleri, sadece şiddet mağduru değil, zor durumda kalan bu çocuklara da rehabilitasyon hizmeti veriyor.”