Şiddetin 1001 nedeni

11 Aralık 2013

Taraf / 11.12.2013

MÜJGAN HALİS

Şefkat-Der, 20 bin kadın üzerinde “şiddet” araştırması yaptı. Hazırlanan rapora göre, su borusunun donması bile kadına şiddetin bahanesi olmuş.

Şefkat-Der, 1995 ve 2013 tarihleri arasındaki Kadın Hayata Tutunma Evleri’nde kalan şiddet mağduru kadınlar ve temasa geçtikleri 20 bin kadın üzerinde yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre ‘perdeyi yeterince kapatmamak’, ‘telefonun meşgul çalması’, ‘çayın iyi demlenmemesi’, Facebook ve Twitter profili açmak, ‘zayıflamak ya da şişmanlamak’, ‘açık saçık giyinmek ya da tesettüre girmek’ gibi nedenler kadına şiddetin bahanesi olabiliyor. Şefkat-Der’in araştırmasına göre öne çıkan şiddet bahaneleri arasında boşanma talebi, çocukların velayeti, cinsel ilişkiye zorlanmak gibi gerekçeler de yer alıyor.

20 BİN KADINA SORULDU
Derneğin sorularını yanıtlayan 20 bin kadının öne çıkan cevapları şunlar:

» Şiddet gördüğünde 155’i aramak.

» Erkekten izin almadan dışarı çıkmak.

» Erkeğin küs olduğu insanlarla konuşmak.

» Şiddet görürken acıyla bağırmak.

» Çağrı merkezlerinden gelen telefonlar.

» Erkeklerin kendi aralarında kim karısını daha iyi döver rekabeti.

» Kadının başka bir siyasi partiye sempati duyması.

» Kadının kürtaj yaptırmak istemesi.

» Elektrik, doğal gaz, su faturalarının yüksek gelmesi.

» Kadının para biriktirmesi.

» Kadının eğitimine devam etmek istemesi.

» Kadının erkekten daha eğitimli olması.

» Kadının maaş kartını erkeğe vermek istememesi.

» Erkeğin tuttuğu futbol takımının yenilmesi.

» Kış mevsiminde su borularının donması.

» Ramazan’da iftarda yemeğin hazır olmaması.

DİŞ SÖKEN DE VAR…
Fiziksel ve psikolojik şiddetin birlikte görüldüğü kadına şiddet vakalarında en sık kullanılan yöntemler ise 20 bin kadının verilerinden şöyle derlenmiş: Yumrukla, tekmeyle, sopayla, kemerle, süpürge sapıyla, saçından sürüyerek, boğazını sıkarak, üzerine kaynar su atarak, kezzap gibi yakıcı maddelerle, kadına eşya fırlatarak, yanan sigarayı vücudunda söndürerek, jiletle vücudunu keserek, kerpetenle dişlerini sökerek, bıçakla yaralayarak ve silahla ateş ederek.

ÇOCUKLARLA TEHDİT EDİYORLAR
Kadına uygulanan önemli psikolojik şiddet yöntemleri arasında; kimliğini-kişiliğini yok etme yer alıyor. Aşağılama, dışlama ve hakaretle yan yana giden psikolojik şiddette karısına “Çocuklara anneniz kötü yola düştü derim” diyen koca bile var.