SHÇEK yurtlarına Meclis denetimi

26 Şubat 2010

 

 Radikal / 26.02.2010

ANKARA – Sık sık şiddet ve taciz olayları ile gündeme gelen Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı çocuk yuvaları, gençlik merkezleri ve çocuk bakımevleri Meclis tarafından mercek altına alınıyor.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde SHÇEK’e bağlı çocuk yuvaları ile çocuk ve gençlik merkezleri için oluşturulan alt komisyon çalışmalarına başlıyor. Meclis’in inceleme yapacağı alacağı SHÇEK’in gözetimi altında 34 bin civarında çocuk bulunuyor. 10 bin civarındaki çocuk kurum tarafından barındırılıyor. 18 bin çocuk 380 lira devlet desteği ile ailesinin yanında bakılıyor, 6 bin çocuk ise koruycu ailelerin yanında kalıyor.
AKP’li Mustafa Ataş’ın başkanlığında AKP’den Ahmet Gökhan Sarıçam, Mithat Ekici, CHP’den Ali Rıza Ertemür, MHP’den Şenol Bal ve DSP’den Ayşe Jale Ağırbaş’tan oluşan alt komisyonun yol haritası belirlendi. Çalışmalara başlamadan önce SHÇEK Genel Müdürlüğü’nden son durumla ilgili brifing aldığını kaydeden Alt Komisyon Başkanı Ataş, mart ayında da incelemelerine başlayacaklarını belirtti. Ataş, 34 ile gideceklerini söyledi.