Sevgiliye şiddete ağırlaştırılmış müebbet istendi

1 Kasım 2012

 

Sabah / 01.11.2012

 

Sevgilisine şiddet uygulayan 18 yaşındaki gencin “öldürmeye teşebbüs”ten yargılanması talebi, mahkemece kabul edildi. Fatih K. ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanacak

Kadına şiddet olaylarına hassasiyet gösteren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Türkiye’de bir ilke imza atarak, sevgilisine şiddet uygulayan 18 yaşındaki gencin “öldürmeye teşebbüs” suçundan yargılanmasını istedi. İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi suçlamayı yerinde bularak ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açtı.

BOĞMAK İSTEDİ
İki yıldır gönül ilişkisi yaşayan Büşra B. (18) ile Fatih. K. 31 Temmuz günü dershane çıkışı Forum İstanbul’a gitmek üzere Gaziosmanpaşa’dan bindikleri minibüsten, Bayrampaşa Cezaevi’nin arkasındaki ağaçlık alanda bir süre oturmak amacıyla indi. Burada Büşra B.’nin ayrılmak istediğini söylemesi üzerine kavga çıktı. Fatih K. boğazını sıkmaya başladığı kız arkadaşının nefessiz kalıp yere düşmesi üzerine bıçakla genç kızın boynunu kesti ve çığlıklarının duyulmaması için ağzına taş tıkadı. Fatih K. kafasına, yüzüne ve vücudunun çeşitli bölgelerine tekmeler attığı kız arkadaşını, çantasının askısı ile bir kez daha boğmak istedi. Büşra B. bağırarak saldırganın elinden kurtuldu.

POLİS FARK ETTİ
Fatih K. bunun üzerine özür dileyip şikâyetçi olmaması için yalvardığı Büşra B.yi, şikâyetçi olmayacağını, sadece hastaneye gitmek istediğini söylemesi üzerine taksi ile hastaneye götürdü. Vücudunun çeşitli bölgelerinde kırıklar tespit edilen Büşra B. hastanede şikâyetçi olmadığı halde olayı duyan hastane polisi, genç kızın yaralanmasının basit tıbbi müdahale ile iyileşemeyecek şekilde olduğu için olayı incelemeye aldı. Savcılığın talimatı ile başlatılan soruşturma sonucu Fatih K. çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konuldu. Savcılık yaklaşık 2 aydır yürüttüğü soruşturmayı geçtiğimiz günlerde tamamladı. Fatih K. hakkında “tasarlayarak öldürmeye teşebbüsten” müebbet hapis istemiyle kamu davası açıldı. İddianamede Fatih K.’nın sevgilisini öldürmek amacıyla tasarlayarak ağaçlık alana götürdüğü belirtildi.

Başak BİRDAL