Sesimizi çocuklar duyuracak

4 Mart 2013

 

Hürriyet / 04.03.2013

 

Elif DEMİRCİ, (DHA)

 

“DAHA iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık” diyerek, EXPO 2020’ye talip olan İzmir, dünyaya sesini çocuklarla duyuracak.

 

Bu yıl 35’incisi düzenlenecek Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne 60 ülkeden yaklaşık bin kişi gelecek. Her ülkeden davet edilen 13 çocuk, İzmirli ailelerin yanında konaklayacak. Şenlik kapsamında Uluslararası Çocuk ve Medya Kongresi yapılacak, Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Rusça web siteleri tasarlanacak. Çocuklar her yıl olduğu gibi Anıtkabir’i ziyaret edecek, Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakan’la tanışacak. Şenlik, TRT’nin tüm kanallarında programlar ve canlı bağlantılarla dünyaya aktarılacak. Konuk çocuklar dans gösterilerini Halkapınar Spor Salonu’nda yapacak.

 

2012 yılında Konya’da başlatılan ‘çocuk ülkesi’ konsepti İzmir’de de devam edecek. 15 Nisan’da şenlik yürüyüşü ile başlayacak etkinlik, 23 Nisan’da sona erecek. TRT çocuk kahramanları Pepee, Keloğlan, Köstebekgiller, Cille, Nane ile Limon, Dede Korkut ilk kez birarada çocuklarla buluşacak. Fuar içindeki açık hava tiyatrosunda konuk çocuklar folklor gösterilerini sunacak. Sinema, tiyatro gösterileri ve sergiler yer alacak.