Şekerleme diye yedikleri patlayıcı çıktı

22 Kasım 2011

 

Milliyet / 22.11.2011

BAHÇELİEVLER’de bir ilköğretim okulunda 20 öğrenci şekerleme zannettikleri patlayıcıyı yedi. Mide bulantısı ve kusma şikayetleriyle çevre hastanelere kaldırılan çocuklar tedavi altına alındı.

Olay, Çobançeşme Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi’nde bulunan Kudret Saraçoğlu İlköğretim Okulu’nda meydana geldi. 9 yaşındaki bir öğrenci alış-veriş yapmak için okulun karşısındaki Yayla Market’e girdi. Şekerleme almak isteyen öğrenci, pakedinin üzerinde dil çıkardan maskot resmi olan bir ürünü satın aldı. Ders arasında yanındaki paketleri açan çocuk şekerleme zannettiği patlayıcı maddeyi arkadaşlarıyla birlikte yemeye başladı. Çocuklardan bir kısmı tadını beğenmediği ürünü hemen ağzından çıkarttı. Paketteki maddeyi yiyen 20 çocuk ders sırasında şiddetli karın ağrısıyla rahatsızlandı. Sınıf öğretmeni Seyhan Güler Vanlı’nın rahatsızlandığını farkettiği öğrenciler, ambulanslarla Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Özel Safa Hastanesi, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındılar. Çocuklarının durumunu öğrenen veliler de iş ve evlerinden hastanelere akın etti.
Mideleri yıkanan çocukların anlattıkları doğrultusunda polis, Yayla Market’in sahibini Durmuş Koçyiğit’i gözaltına alarak 75. Yıl Polis Merkezi’ne götürdü. Patlayıcı maddeyi de inceleyen polis, ambalajında üretim yeri, tarihi, firma bilgisi, ne için kullanılacağı belirtilmeyen toz haldeki ürünü, piyasaya süren firmayı bulmaya çalışıyor.

9 yaşındaki Mehmet Emre Ergün’ün babası Dursun Ergün, çocukların hayatını dikkatli öğretmene borçlu olduklarını belirterek, “Bu patlayıcı birbirine yapıştırılıyormuş. Üzerine vurulduktan kısa süre sonra patlıyormuş. Benim çocuğum ve arkadaşları bunu şekerleme zannederek yemiş. Bu tür patlayıcıların satıldığı yerler denetlensin. Gerekli önlemler alınsın. Bu konu ihmal edilirse, daha önce de oluduğu gibi eğlence amaçlı satılan patlayıcı maddeleri yiyen çocuklar ölebilir.” dedi.