‘Sarıda’ geçen aracın çarptığı Hebun ölüm uykusunda…

14 Mart 2014

‘Sarıda’ geçen aracın çarptığı Hebun ölüm uykusunda…

Radikal, İSMAİL SAYMAZ, 14/03/2014
http://www.radikal.com.tr/turkiye/sarida_gecen_aracin_carptigi_hebun_olum_uykusunda-1181266

Manisa’da yolun karşısına geçmek isterken, çok süratle gelen bir aracın çarpmasıyla yaralanan 9 yaşındaki Hebun Özdemir yaşam savaşı veriyor. Radikal, bu korkunç kazanın görüntülerine ulaştı.

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde bir araç, hızını kesmesi gereken sarı ışıkta frene basmayıp son sürat yola devam edince, yoldan koşarak karşıya geçmek isteyen çocuğa çarptı. Havada takla atarak, kafasını kaldırıma çarpan dokuz yaşındaki Hebun Özdemir, 2 Şubat’tan beri ölüm uykusunda yatıyor. Otomobilin sürücüsü ise tutuksuz yargılanıyor. Bu kazanın görüntülerine Radikal gazetesi ulaştı.

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yaşayan 9 yaşındaki Hebun Özdemir adlı çocuk , geçen 2 Şubat’ta Ergenekon kavşağında karşıdan karşıya geçmek istedi. Yaya şeridi dışında bekleyen Özdemir, araçların sarı ve kırmızı ışıkta durduğu an koşarak, karşı yöne geçti. Tam bu sırada, ikinci şeritte aracıyla hızla gelen Süleyman Akpak, trafik ışığı sarıya dönmüş olmasına rağmen, hızını kesmeyerek yola devam etti. Akpak’ın çarptığı Özdemir, havada takla atarak yere düştü ve başını kaldırım kenarına çarptı. Başından ciddi şekilde yaralanan Özdemir, Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde ameliyata alındı. Bitkisel hayata giren Özdemir, solunum cihazına bağlandı.

Ailenin avukatı Nezahat Paşa Bayraktar’ın anlatımına göre doktorlar, Özdemir’in ölüm uykusunda olduğunu, yaşayıp yaşamayacağının belli olmadığını, uyansa bile zihinsel hasar ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.

Bu arada sürücü Süleyman Akpak da Turgutlu 1.Sulh Ceza Mahkemesi tarafından adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Karara itiraz eden Özdemir ailesinin avukatı Bayraktar, Akpak’ın yeşil ışık dışında geçtiğini ve yolu tamamlamak üzere olan çocuğa çarptığını, çarpana kadar fren yapmadığını ifade ederek, “Sürücü, meskun mahalde hızlı araç kullanması yaya geçişine ve kavşağa yakın yerde hızını azaltmaması, kırmızı ışıkta geçmesi ve kazaya sebep olmuş olması nedeniyle adli kontrol kararıyla serbest bırakılması adalet duygusunu zedelemiştir” dedi.

Radikal’in görüştüğü bir trafik polisi ise, sarı ışıkta geçen sürücülere ceza verilmediğini fakat sürücünün sarı ışıkta kendini ayarlaması ve hızını kesmesi gerektiğini, aksi takdirde adli bir yargılamaya konu olabileceğini vurguladı.