Sanayicinin gündemi çocuk gelinler

29 Ocak 2014

 

Hürriyet / 29.01.2014

 

Burcu TANER

Yılın ilk meclis toplantısını gerçekleştiren Egeli sanayiciler, kürsüden yolsuzluk operasyonlarının yarattığı endişenin yanı sıra çocuk gelinlerle ilgili önemli mesajlar verdiler.

 

EGE Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) Ocak ayı meclis toplantısının gündemini sosyal sorunlar ve siyasal gelişmeler oluşturdu. EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, geçtiğimiz günlerde Kader Erten’in yaşamını yitirmesi ile birlikte ‘çocuk gelinler’in tekrar gündeme taşındığına dikkat çekerek, “Bu, Türkiye’nin kapanmayan yarası. Maalesef yasalar esnetilerek, yaşı küçük kız çocuklarımızın evlendirilmesi ve sonrasında yaşanan dramlardan ders alınmamaktadır” dedi. Yapılan araştırmaların bu çocukların yüzde 73’ünün okuma yazma dahi bilmediğini gösterdiğini aktaran Esen, çağdaş bir Türkiye için kız çocuklarının okumasını, çalışmasını ve yönetimsel kademelerde yer almasını çok önemsediklerini dile getirdi.

 

Bakanın açıklamaları

Bu duruma karşı yetkili ağızların yaptıkları açıkla-malara da değinen Esen, “Hal böyle iken, Aile ve Sosyal Politikalar yeni Bakanı Ayşenur İslam’ın, ‘Kimse kötülük olsun diye çocuğunu evlendirmez, çoğu masumane. Bilinci artırmalıyız’ sözlerini, açıkçası talihsiz bir açıklama olarak yorumluyorum. Bilinci artırmak ve bunu engellemek devletin görevidir. Masumane olarak yorumlamaksa, olayı basitleştirmektedir. Yaşanan acıların sona ermesi, bedenen ve ruhen sağlıksız nesillerin önüne geçebilmek için gerekenlerin yapılması ve kadının güncel hayattaki rolünün artırılması hususunu meclis kürsümüzden tekrarlamakta fayda görüyorum” diye konuştu.

 

İstikrar vurgusu

Esen ayrıca 17 Aralık ile başlayan yolsuzluk operasyonları ve sonrasındaki sürecin gündemdeki yerini koruduğunu belirterek, siyasi arenada kabine değişikliklerine varan etkilerin ekonomik alanda da yansımalarının olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin global ekonomiler içinde en büyük avantajı olan siyasi istikrarı koruması gerektiğini vurgulayan Esen, “Doların tarihi bir rekor ile 2.40 seviyelerine gelmesi, kurlardaki aşırı oynaklık, Borsa İstanbul’da yaşanan tedirgin edici gelişmeler, girdi fiyatlarındaki artışlar reel sektörü doğrudan etkilemektedir. Ardı ardına gelen zamlar, tüm dengeleri altüst edecek, vatandaş da bundan nasibini alacaktır” dedi.

 

MB’DE SİYASİ BASKI

“Diğer yandan, Para Politikası Kurulu’nun son toplantısında bir kez daha açıkça gördük ki, Merkez Bankası siyasi baskı altındadır. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı tartışılır bir noktaya gelmiştir” diyen Esen, faiz artışına karşıyız inatlaşmaları yerine, kamuoyuna faiz artışının getirileri ve kayıplarının çok iyi anlatılması ve artışların, kişilerin talebine göre değil, ekonomik gündemin gereklerine göre yürütülmesi gerektiğini söyledi. Bütün bunlara ilişkin acil önlem alınması gerektiğini dile getiren Esen, internet sansürünün de kabul edilemez olduğunu vurguladı.
TEMİZ TOPLUM MESAJI

EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu da ekonomik verileri değerlendirdiği konuşmasında yolsuzluk operasyonunun çok boyutlu bir krize dönüştüğünü belirterek “Bizlerin düşüncesi aslında çok net. Temiz toplum, temiz siyaset, ahlaklı iş yapma kültürü, hukukun üstünlüğü konularındaki eksiklerimizi tamamlamak ve demokrasi kalitemizi yükseltmek zorunda olduğumuzu bir kez daha tekrarlamakta fayda görüyorum. Yaşadığımız her olay, bu düşüncemizi haklı çıkarmaktadır. Hukukun üstünlüğü ilkesi esas alınarak, hiçbir soru işaretine mahal verilmemelidir. Kamu vicdanının zarar görmesine müsaade edilmemelidir” dedi.