Samsun’da sel felaketi: 11 ölü

5 Temmuz 2012

 

NTVMSNBC / 05.07.2012

 

Yaz ortasında Samsun’u vuran sağanak yağış, felakete neden oldu. Dere yatağına yapılan TOKİ konutlarında 11 kişi hayatını kaybetti. Kirazlık’ta 2 çocuk ve 1 kadının cesedi bulundu. Kayıp 2 kişi aranıyor.

 

SAMSUN – Gece saatlerinde başlayan sağanak yağış, kentte felakete yol açtı.

 

Canik ilçesine bağlı Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde Mert ırmağının kenarına yapılan 450 haneli TOKİ Kuzey Yıldızı konutlarında su baskınına neden oldu.

 

Ailelerin büyük bölümü kendi imkanlarıyla sel sularından kurtulmayı başarırken, bazı vatandaşlar bodrum katlarında mahsur kaldı.

 

Arama-kurtarma ekipleri, yaptıkları çalışmalarında, 1.5 yaşındaki Hüseyin Yılmaz, 9 yaşındaki Berkay Bütüner ile 5 yaşındaki ağabeyi Abdullah Yılmaz’ın ve Mustafa Gazel cesetlerine ulaştı.

Anne Hüsniye Yılmaz vatandaşlar tarafından kurtarıldı. Baba Recep Yılmaz’ın ise 6 yaşındaki kızı Azime’yi sel sularından kurtarmayı başardığı öğrenildi.

 

Çalışmalarını sürdüren dalgıç ekipleri, Kenan Yazıcı (40) ile oğulları Mücahit (16) ve Bedirhan’ın (9) bodrum kattaki cesetlerine ulaştı.

 

Mert Irmağı’nın eski sanayi mevkisindeki dere yatağında da Mehmet Yayla’nın cesedi buldu.

Kirazlık mevkisinde yer alan akaryakıt dolum tesislerinin yakınında Emine Bütüner (36) ve kızı Miranur Bütüner ile Seher Özkan isimli kız çocuğunun cesetleri bulundu.

 

İKİ KİŞİ ARANIYOR


Kentte haber alınamayan 2 kişiyi arama çalışmaları da devam ediyor.

Bu arada, heyelan riskine karşı dere kenarındaki TOKİ konutları tahliye edildi.

 

ARAÇLAR SULARA KAPILDI


Sel, Mert Irmağı üzerindeki Yılandere köprüsünü yıktı. Park halindeki araçlar sele kapıldı.

Mert-2 Köprüsü de yıkılma tehlikesine karşı tahliye edildi.

KARAYOLU TRAFİĞE KAPANDI


Heyelan tehlikesi nedeniyle Canik ilçesi mevkisinde trafiğe kapatılan Samsun-Ordu karayolu, yapılan çalışma sonucu sabaha karşı kontrollü geçişle araç trafiğine açıldı.

‘KİMSE BİZİ UYARMADI’


Felaket yaşanan bölgedeki vatandaşlar,yetkililere tepki gösterdi.

 

Vatandaşlar, yetkililerin yağışlar için öncede herhangi bir uyarı yapmadığını söylediler.

“Deprem olduğunu” ya da “bomba patladığını” sanan vatandaşlar, kendilerini panikle evlerinden dışarıya attıklarını ifade ettiler.

 

ALIŞVERİŞ MERKEZİNİ DE SU BASTI


Sağanak yağış nedeniyle Samsun’da yapılan büyük bir alışveriş merkezi de sular altında kaldı.

Öte yandan yağış, pek çok ekili alanda da hasara neden oldu.

SEL PANİĞİ YOLA DÖKTÜ


Bu arada, baraj kapakları açılınca sel uyarısı yapıldı. Yeni uyarı Samsunluları sokağa döktü. İlçede iki kişiden ise haber alınamıyor.

 

BÖLGEYE YARDIM


Bölgeye Genelkurmay Başkanlığı’na ait 3 arama kurtarma helikopteri, Sağlık Bakanlığı’ndan 8 personel, 3 ambulans, Ankara, Amasya, Çorum, Ordu ve Yozgat İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri’nden 50 personel, 3 dalgıç, 19 motopomp, 4 bot, 1 arama-kurtarma köpeği ve 23 araç gönderildi.

 

Ordu Afet ve Acil Durum Müdürlüğü de bölgeye 2 adet kurtarma aracı, 1 adet bot ve 8 personel gönderdi.

 

Türk Kızılayı, can ve mal kayıplarının yaşanmasının ardından bölgeye afet ekibi ve yardım malzemelerinin gönderildiği bildirildi.

 

500 BİN LİRALIK ÖDENEK


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Samsun Valiliği’ne 500 bin lira acil yardım ödeneği gönderildiğini duyurdu.

VALİ İNCELEME YAPTI


Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da konutların bulunduğu Gaziosmanpaşa Mahallesi’ne gelerek arama-kurtarma çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Aksoy, yetkililerden bilgi aldı.

 

YAĞIŞLAR SÜRECEK


NTV Meteoroloji bölümünden Duygu Bayhan, son 4 günde Samsun merkezine 140, Bafra ilçesine ise 125 kilogram yağış düştüğünü söyledi.

 

Dere yataklarında riskin devam ettiğini belirten Bayhan, kentte yağışların devam edeceğini söyledi.

Akşam etkili olacak şiddetli yağış, Ordu’ya doğru ilerleyecek. Yarından itibaren Samsun’da yağış hafifleyecek. Kentte yağışlar 4 gün daha aralıklarla devam edecek.

 

Önümüzdeki 4 gün Samsun’daki hava durumu şöyle olacak;

 

Perşembe: Yağış gündüz zayıf olacak. Akşam Samsun’un sahil kesimlerinde, Bafra-Çarşamba arasında kuvvetlenecek.
Cuma: Gün boyunca aralıklarla sağanak yağış devam edecek.
Cumartesi: Sabah yağış yok. Öğleden sonra ve akşam yağış var, ancak daha hafif yağacak.
Pazar: Yağış yine gün boyu aralıklarla devam edecek.

TOKİ KUZEY YILDIZI KONUTLARI
Samsun’un Canik Beldesi’nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa edilen Kuzey Yıldızı TOKİ Konutları’nın yükseldiği Gazi ve Yeşilova mahalleleri; Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı, Devgeriş deresiyle Mert Irmağı arasında Karadeniz’den içeri doğru uzanan bir belde olan Canik’in kuzeybatısında yer alıyor.

 

TOKİ Konutları; kuzeyinde ve batısında Mert Irmağı, güneyinde Samsun-Amasya yolu, doğusunda ise 19 mayıs Stadyumu ve stadyumun kuzeyinde yer alan Küçük Sanayi Sitesi ile çevreleniyor.

 

İlk etabı 2010 yılında tamamlanan TOKİ Projesi’nde; alanın batısında yer alan Mert Irmağı’nın yarattığı su etkisi potansiyeli ırmak boyunca oluşturulan rekreasyon alanlarıyla kullanıldı. Proje alanının rekreasyon alanıyla bağlantı oluşturduğu noktalarda doklar oluşturuldu.

Proje alanını giriş iki anayolun kesiştiği noktada bir kavşakla yumuşatılarak 20m’lik bir yolla sağlandı. 20m’lik yol, kuzeye doğru alanı ırmak üzerinden diğer mahallelere bağlanıyor.