RTÜK’ten o reklam için uyarı cezası

3 Ocak 2014

İnternet Haber / 03.01.2014

RTÜK, bebeğin ağlamasına dayanamadı cezayı kesti.

RTÜK tarihinin en ilginç kararlarından birine imza attı ve aralarında TRT’nin de bulunduğu 25 televizyona uyarı cezası verdi.

RTÜK’ün üsk kurul toplantısı akşam saatlerinde sona erdi. Toplantıda, gündemde yer alan bir dizi konuda karar alındı. Reklamda; bir bebek akıllı telefondan çizgi filmi izlerken gülüyor. Ancak görüntü donduğunda bebek ağlamaya başlıyor. GSM şirketine ait telefon konulduğunda ise donma olmuyor ve bebek sürekli gülüyor.

25 TELEVİZYONA UYARI

Bu reklamı yayınlayan 25 televizyon kuruluşuna uyarı cezası verilmesi kararlaştırıldı. Karar, oy çokluğu ile alındı. Kurulun Ak Parti kontenjanından gelen üyesi Taha Yücel ile CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, karşı oy kullandı. Karşı oy da, başka şirketlerin de, reklamlarında çocuklara yer verdikleri belirtildi.

CEZANIN DAYANAĞI

Uyarı cezası RTÜK yasasının 9. maddesinde yer alan şu hükümden dolayı verildi:
“Çocukların fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar vermemek, deneyimsizliklerini veya saflıklarını istismar ederek, çocukları bir ürün veya hizmeti satın almaya veya kiralamaya doğrudan yönlendirmemek; çocukları reklamı yapılmakta olan ürün veya hizmetleri satın almak için ebeveynlerini veya başkalarını ikna etmeye doğrudan teşvik etmemek; çocukların ebeveynlerine, öğretmenlerine veya diğer kişilere duyduğu güveni istismar etmemek veya sebepsiz olarak çocukları tehlikeli durumlarda göstermemek.”