Reytinglerde zirveye oturdu

13 Kasım 2013

Zaman / 13.11.2013

İşte küçük gelinin başarı sırrı

EDA NUR ÜÇER -SÜMEYRA ÇİÇEK – İSTANBUL

Samanyolu TV’nin, yayınlandığı ilk günden itibaren adım adım zirveye yaklaşan yeni dizisi ‘Küçük Gelin’ pazar akşamı ekrana gelen bölümüyle günün en çok izlenen yapımı oldu.

Tüm Gün’de aldığı 10,35 reytingle birinci olan dizi, AB’de 4,93 reytingle dördüncü sıraya yükseldi. Türkiye’nin kanayan yarası çocuk gelinlerin dramını, 14 yaşındaki bir kız çocuğunun üzerinden anlatan dizinin senaryo yazarı Erkan Çıplak, Küçük Gelin’in başarısını gerçek hayatta karşılığı olan bir konuyu televizyona taşımasına bağlıyor. Hikâyeyi oluştururken küçük gelinler üzerine ciddi araştırmalar yaptıklarını söyleyen Çıplak, “Konuyu incelemeye durduğumuzda, törenin din adı altında işlendiğini gördük ve bu yanlış anlaşılmaya dair bilgiler verdik. Dinde böyle bir şey olamayacağını ve töreye din kılıfı uydurulduğunu vurgulayarak izleyiciyi bilinçlendirmeye çalışıyoruz.” diyor.

Toplumsal bir soruna dikkat çeken dizi sadece reytinglerde değil, yayın günü sosyal medyada da gündem olmayı başarıyor. Terörden sonraki en büyük sorun olarak bilinen küçük gelinlerin dramını ekrana getirmek, başta yapımcı olmak üzere senaryo açısından da kolay olmamış. Küçük gelinler üzerinde uzun bir araştırma dönemi geçirilmiş. Erkan Çıplak, son yıllarda azaldığı ifade edilse de belli bölgelerde hâlâ güncelliğini koruyan ve eğitim çağındaki kız çocuklarını istemedikleri bir hayata mahkûm eden bu uygulamanın, ‘töre’ ve ‘din’ adına yapıldığını ifade ediyor.

Bu yanlış anlayışa karşı bir tavır aldıklarını ifade eden Çıplak, dinde bu tarz uygulamaların olmadığını anlatmaya çalıştıklarını söylüyor. Çıplak, “Töreye din kılıfının uydurulduğunun altını özellikle çizerek insanları bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Diğer taraftan da hikâyeyi kanunlardaki boşluklara dayandırıp soruna dikkat çekmeye çalışıyoruz. Böylelikle kanunlardaki boşlukların fark edilip sorunun ortadan kaldırılacağını umut ediyoruz.” diyor. Verdikleri emeğin, sömürüden ve istismardan uzak, seviyeli bir proje ortaya koymak için yapılan çalışmaların meyvesini verdiğini belirten Erkan Çıplak, dizinin başarının altında yatan bir başka etkeni ise şöyle açıklıyor: “Ticari bir senaryodan çok, fayda boyutunu samimi bir şekilde sunmak.”

Küçük Gelin’in büyük sırrı

“Küçük Gelin”, entrikanın-çatışmanın ve sırların ortasında kalmış küçük Zehra’nın (Çağla Şimşek) dramını anlatıyor. Henüz 14 yaşında ve öğretmen olma hayalleri kuran Zehra’nın, bir aşiret ağasının konağına “berdel” verilerek adım atması, büyük sırların da kapısını aralar. Bu sırların ortasındaki küçük Zehra, artık ne çocuk kalabilecek ne de bir genç kız olabilecektir. O artık sadece küçük bir gelindir. Fakat onu kurtaracak büyük bir sırrı vardır.