Projeyi kızımın gözlerine bakarak kabul ettim

14 Mart 2014

Projeyi kızımın gözlerine bakarak kabul ettim

Zaman, NALAN KAYA – İSTANBUL, 14 Mart 2014
http://www.zaman.com.tr/magazin_projeyi-kizimin-gozlerine-bakarak-kabul-ettim_2204861.html

13 yaşında iki kızın akraba evliliği yapmaya zorlanmasını ve sonucunda yaşananları konu alan ‘Halam Geldi’ filmi Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde sosyal sorumluluk ödülü almıştı.

Filmin yönetmeni Erhan Kozan, film için “Kızımın gözlerine bakarak karar verdim.” ifadesini kullandı. Başrol oyuncusu Miray Akay da “Gerçek hayatta yaşıtlarımın okullarda olması gerekirken bunları yaşaması çok acı. Bu film sayesinde bir Reyhan kurtulur umudundayım.” dedi. Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği “Çocuk gelinler” konu başlığı altında bir araya geldi. Dernek üyeleri, ocak ayında gösterime giren ‘Halam Geldi’ filmini izledi. Bu özel gösterime filmin yönetmeni Erhan Kozan ile birlikte başrol oyuncusu Miray Akay da katıldı. Senaryo eline geldiğinde başka bir çalışma içinde olduğunu aktaran Kozan, henüz bir yaşında olan kızının gözlerine bakarak karar verdiğini söyledi. “Kızımın böyle bir olayı yaşamasını istemezdim.” diyen Kozan, bir insanın hayatına en güzel bu yolla dokunabileceğini düşündüğü için çekimi kabul ettiğini belirtti. Kozan, filme başlarken bir ses duyduğunu ve o sesin peşinden gittiğini, belirterek “Birinin hayatına bundan daha güzel bir dokunuş olabilir mi? Yaptığımız bir yardımla onun hayatını ve onun dünyaya getireceği başka hayatları etkilemiş oluyorsunuz.” ifadelerini kullandı. Levent Kültür Merkezi’ndeki etkinliğe katılan izleyenlerden yönetmene “Bu film artık sizden çıktı. Sosyal sorumluluğumuz gereği bu film televizyonda, okullarda gösterilmeli.” yorumları geldi.

‘Çocuk’ ve ‘gelin’ kavramlarının bir arada olmaması gerektiğine değinen Türkiye Üniversiteli Kadın Derneği Başkanı Nazan Moroğlu, “çocuk gelin” olarak birlikte anıldığında hukuksal ve toplumsal açıdan çözüm bekleyen bir soruna dikkat çekildiğini söyledi. Erken yaşta yapılan evliliklerin özellikle kız çocuklarının toplumdaki eşitsiz konumunu pekiştirdiğine değinen Moroğlu, bunun ailede ve toplumda birey olmalarını engellediğini dile getirdi. Evlenmek için medeni yaşın 17 olduğu ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumu’nun “İstatistiklerle Çocuk 2012” yayınında çocuk gelinler bölümünde, son 4 yılda sadece resmi kayıtlara yansıyan 18 yaş altı evlendirilen kız çocuk sayısı 226.428’dir.