Pozantı Cezaevi raporu açıklandı

21 Mart 2012

 

F5 Haber / 21.03.2012

 

HABER7

 

Adalet Bakanlığı, Pozantı M Tipi Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumuyla ilgili raporunu tamamladı.

Raporda, “kötü muamele ve cinsel taciz” iddiaları yöneltilen 18 tutuklu çocukla ilgili adli işlem yapılması gerektiği, kurum müdürleri ve infaz koruma baş memurlarından oluşan 6 kişi hakkında da adli ve idari yönden işlem yapılmasının yerinde olacağı belirtildi.
Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pozantı M Tipi Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile ilgili Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü denetim uzmanlarınca yapılan incelemeye ilişkin raporun sonuç bölümüne yer verildi.
Raporun tam metninin, Pozantı Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan adli ve idari soruşturmalara dahil edilmek üzere ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği bildirildi.
Açıklamada, cezaevinde gündeme getirilen iddialara ilişkin, özel denetimle ilgili yapılan incelemede, cezaevindeki çocuklar, ceza infaz kurumu yöneticileri ve infaz koruma memurlarıyla yüz yüze görüşmeler yapıldığı kaydedildi.
Açıklamada, yüz yüze görüşmelerin yanı sıra basında çıkan haberler, ceza infaz kurumları izleme kurulu raporları ile TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Adana İl İnsan Hakları Kurulu raporları, hükümlü ve tutuklu mevcudu ile gruplandırmalara ait tespit ve inceleme tutanakları ile ekleri, Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Kadın Danışmanlık Merkezi’nde görev yapan Doktor Didem Gediz Gelegen Türkmen’e ait ses kaydı inceleme tutanağı ve CD, basında fotoğrafları çıkan çocuklarla ilgili kayıt ve belgeler, verilen disiplin cezalarını gösterir listelerin de ayrıntılı incelendiği bildirildi.