Polise taş atan kızlar ağladı, hakim teselli etti

26 Şubat 2010

 

Radikal / DHA / 20.02.2010

Batman’da Abdullah Öcalan’ın İmralı cezaevindeki koşulları bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilere katılarak, polise taş attıkları iddiasıyla tutuklu yargılanan 2 kız duruşma salonunda gözyaşı döktü. Duruşma hakimi savunmalarını güçlükle yapabilen çocukları teselli etti. Ağladıkları duruşma tutanaklarına geçirilen, 2’si kız 3 çocuk tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.
Öcalan için Batman’da 6 Aralık 2009 tarihinde bir grup yasadışı gösteri düzenleyerek, polisle çatıştı. Polisle göstericiler arasında süren kovalamaca da, 17 yaşındaki Yeter. T., Rojda T. ile Necat K. gözaltına alındı ve tutuklandı. Haklarında, ‘örgüt propagandası’ ve ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ iddiasıyla 15’er yıl hapis istemiyle dava açılan Yeter.T., Rojda T. ve Necat K., Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci kez hakim karşısına çıktı.
Mahkeme heyetinin, savunmalarını yapması için söz verdiği Yeter T. ve Rojda T., gözyaşlarını tutamadı. Ağlayan kız çocuklarını duruşma hakimi “Sakin olun, isterseniz birazdan devam ederiz’ diyerek sakinleştirmeye çalıştı. Gözyaşları arasında savunmasını yapan Yeter T. ve Rojda T., olay günü durakta otobüs beklerken polislerin kendilerini gözaltına aldığını söyledi. Suçsuz olduklarını anlatan çocukların savunmaları tutanağa, “Bu sırada sanık ve diğer yanındaki R.T.’nin ağladığı görüldü” diye konuştu.
Çocukların avukatı Canan Atabay ise, savunmasında müvekkillerinin suçsuz olduğunu öne sürerken, şöyle dedi:
“Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde, çocukların işlediği cezalar ile ilgili tutuklanma en son çare olarak yer almaktadır. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre çocukların tutulmaları ancak eğitim ve benzeri amaçlı olarak tutulmaları gerektiği yer almaktadır. Çocuk hukukunda çocuk yargılanmasına uluslararası yargılama mevzuatında öncelikle şuna dikkat edilmesi gerektiği, çocukların kişiliği ve eğitim durumları göz önünde bulundurulması gerektiği belirtilmektedir. Ayrıca müvekkillerim öğrencidir. Uzun süredir tutukludurlar. Tahliyelerini talep ediyoruz.”
Mahkeme heyeti, savcının, sanık çocukların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesine karşılık Yeter.T., Rojda T. ve Necat K.’yı tutuksuz yargılamak üzere tahliye etti.