Polis Şiddeti Alanlarda Çocukları Hedef Alıyor

3 Haziran 2013

 

Bianet / 03.06.2013

 

Gündem Çocuk Derneği çocukların kendilerini ifade etme haklarını kullandıkları her yerde polis şiddetiyle karşılaştığını bildirdi. Ankara’da Gezi’ye destek gösterilerinde 46 çocuğun gözaltına alındığını açıkladı.

 

İstanbul – BİA Haber Merkezi

 

Gündem Çocuk Derneği, Taksim Gezi Parkı’nda başlayan direnişe destek için Türkiye’nin pek çok yerinde gerçekleştirilen gösterilerde çocukların polis şiddetiyle karşı karşıya kaldığını duyurdu.

Çocukların da yetişkinler gibi görüş, düşünce ve tepkilerini ifade etmek, dilediklerinde de bunu sokağa çıkarak yapma hakları olduğunu hatırlatan dernek, Türkiye’nin birçok yerinde çocukların protestolara katılmaya devam ettiğini, ancak polisin uyguladığı şiddetten ve yoğun biber gazı kullanımından vazgeçmediğini belirtti.

 

“Devlet, çocukları polis şiddeti ile sindirmeye ve korkutmaya çalışmak yerine bunun tüm sebeplerini görmek, onları anlamak ve onların bu süreçte hiçbir şekilde zarar görmemesini sağlamak zorundadır.

 

“Bunun dayanağı Türkiye’nin de taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kendisidir.

“Unutulmamalıdır ki bu protestoların ana sebeplerinden birisi süregiden korkutma ve sindirme politikalarıdır.”

 

Şiddetin kaynağı

 

Polisin alanda uyguladığı şiddetin gücünü hükümetten aldığının son açıklamalarla daha iyi görüldüğünü anlatan dernek, başbakanın protestoculara karşı “sözlü şiddetinden ve kışkırtmasından, dalga geçer ve görmezden gelir tavrından bir an önce vazgeçmesi gerektiğini” vurguladı.

 

Ankara’da çocuklar

 

Çocukların ne dediklerini anlamak, gelecekten beklentilerini görmek, onların neden sokakta olduklarını ve seslerini duymak için onları dinlemenin herkesin görevi olduğunu ifade eden Gündem Çocuk, Ankara’da yaşanan sert müdahaleler ve gözaltı olayları ardından bugün itibariyle çocukların durumuyla ilgili bilgileri paylaştı.

 

* Saat 14.30 itibariyle toplamda 46 çocuk gözaltında.

* 15-18 yaş grubu çocukların bir kısmı Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi ile Çocuk Hakları Merkezi’nin gönüllü avukatlarının yoğun çabaları sonucunda 12 saat sonra serbest bırakıldı.

* Savcıların ifade almakta ve çocukları çocuk şubeye götürmedeki ısrarlarına rağmen, avukatların direnmeleri sonucunda, yanlarında velisi olan çocukların ifadeleri alınmadan serbest bırakılması sağlandı.

* Velisi olmayan ve sokakta yaşamak zorunda kalan çocuklar ise ancak çocuk şubeye gönderildikten sonra serbest bırakıldı. Bu çocuklarla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bildirimde bulunulduğunda bakanlık gece çalışmadıkları yanıtını verdi.

* Çocuklara, gözaltına alınırken kötü muamelede bulunulduğu da yine avukatlar tarafından tespit edildi.

* Dün gece 18 yaş altındaki A. adlı çocuğun polis tarafından gözaltına alındığı otobüste uğradığı şiddet sonucunda burnu kırıldı. Burnu kırılan çocuk Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet

Hastanesi’ne götürüldü. Ancak çocuğu muayene eden O.K adlı doktor çocuğun yüksek yararı ilkesini dikkate almadan davranarak muayene sırasında güçlük çıkardı. (YY)

Fotoğraf: Yüce Yöney