Polis: Çocuğunuz Halkevleri Yaz Okuluna Gitmesin

24 Temmuz 2012

 

Bianet / 24.07.2012

 

Kocaeli’de çocuklarını Halkevleri Yaz Okulu’na gönderen iki aile Terörle Mücadele Şubesi’ne çağrılarak tehdit edildi.

 

Kocaeli’de Halkevleri Yaz Okulu’na katılan iki öğrencinin aileleri Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şubesi’ne çağrılarak çocuklarının kaydının yaz okulundan alınması istendi.

 

Konuyla ilgili bianet‘e bilgi veren Halkevleri Genel Başkanı Avukat Oya Ersoy, yaz okuluna katılan bir lise bir de ilkokul öğrencisinin ailelerinin telefon edilerek TEM’e çağrıldıklarını söyledi.

Avukat Ersoy, burada ailelerin polis tarafından “Yaz okuluna operasyon düzenlersek, çocukların ailesi olduğunuz için sizi de gözaltına alırız” yönünde tehdit edildiğinin altını çizdi.

 

“Polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağız”

 

Oya Ersoy, polisin bu uygulamayı gizlice gerçekleştirdiğini belirterek, “Kesinlikle böyle bir yetkileri yok. Zaten yetkileri olsa gizli kapaklı yapmazlardı” dedi.

“Polis, Halkevleri’ni kapatmaya güçlerinin yetmediğini ama faaliyetlerini engellemeye çalıştıklarını söylemiş.”

 

“Olaydan TEM’e çağrılan ailelerden birinin bize haber vermesi üstüne haberdar olduk.”

 

“Hem valilik hem de emniyet müdürlüğü nezdinde bunu yapan polislerin cezalandırılmasını ve konuyla ilgili bize resmi bir açıklama yapılmasını talep edeceğiz. Onun dışında polisler hakkında suç duyurusunda da bulunacağız.”

 

Halkevleri’nin internet sitesinden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

 

“Kocaeli polisi, yaklaşık iki yıldır Kocaeli muhalefetini operasyonlarla, gözaltılarla, tutuklamalarla ve baskılarla sindirmeye çalışıyor. Kocaeli Emniyeti, 7. Kolektif Yaz Kampı’na katılan lise ve üniversite öğrencilerinin velilerini aramış ve “Çocuğunuzu terörist kampına gönderiyorsunuz”, “Çocuğunuzu dağa niye gönderiyorsunuz” demişti. Benzer tehditler Bursa’da da yaşanmıştı.” (EKN)

 

Ankara – BİA Haber Merkezi

24 Temmuz 2012, Salı

Ekin KARACA