Parası silahtan; adı şampiyondan

23 Ekim 2011

NTVMSNBC / 23.10.2011

Kurşunlar eğitime gitti. Trabzon’da satılan silah ruhsatlarından alınan katkıyla 690 bin liraya anaokulu yaptırıldı. YGS’de il birincisi öğrenci de okulun isim babası oldu.

TRABZON – Trabzonlunun tabanca sevdası hayırlı bir işe vesile oldu.

Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü, Kalkınma Mahallesi’nde anaokulu yapılmasına karar verdi. Ödenek bekleme sıkıntısı ise silahlanma karşıtı Vali Recep Kızılcık’ın aklına ilginç bir fikir getirdi.
Vali, silahlanma oranının ortalamanın üstünde olduğu kentte silah ruhsatından alınan katkı ücretinin bu okula aktarılmasına karar verdi.

Geçen 1.5 yıl içinde ilde satılan 345 silahın taşıma ruhsatından alınan katkı payıyla toplam 690 bin lira toplandı. Bu parayla 5 katlı, 5 derslikli okulun inşaatı tamamlandı.
Akşam’ın haberine göre; sıra okulun ismine geldiğinde yine bir başka ilke imza attıracak bir öneri geldi.
Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılında 12. sınıfta öğrenim gören öğrenciler arasından; YGS puan türlerinin aritmetik ortalaması en yüksek olan öğrencinin isminin okula verilmesine karar verdi.

YGS 5’de 491 puan alan Kaan Dinler’in adı, İl Milli Eğitim Komisyonu’nda oybirliği ile okul öncesi eğitim verilecek olan anaokuluna verildi. Böylece çalışkan bir öğrencinin ismi genç yaşta ölümsüzleştirildi.

Trabzon 1’incisi ve Türkiye 20’incisi olarak Boğaziçi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazanan Kaan Dinler, ‘Gurur verici bir olay, aklıma geldikçe heyecanlanıyorum. Layık olup ülkeme en iyi şekilde hizmet etmek istiyorum’ dedi. Müdür Sandıkçı da, başarıyı ödüllendirdiklerini belirterek, ‘Çocuklarımızı teşvik etmek amacıyla böyle bir karar aldık’ dedi.