Oyun ve oyuncak müzesi Eylül’de acılıyor

21 Temmuz 2009

Yeni Şafak /  İHA / 21.07.2009
Konak Belediyesi, butik müzelerin kurulmasıyla ilgili önemli bir adım daha attı. Seramik Sanatçısı Ümran Baradan tarafından kendisine ait Çocuk Müzesi’nin belediyeye bağışlanmasıyla ilgili protokol imzalandı. Sanatçının yaşamını sürdürdüğü Alsancak semtindeki evinde gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Ümran Baradan, ”Gelecekte başka amaçlarla kullanılmayacağına inandığım için müzeyi Konak Belediyesi’ne bağışladım. Belediye Başkanımız Sayın Hakan Tartan’ın girişimlerinin ülkemize örnek olmasını diliyorum. Çocuk müzesi, daha da büyüyecek, daha gelişecek” dedi.

İmza törenin ardından Varyant’taki Çocuk Müzesi’nde incelemelerde bulunan Başkan Tartan, Eylül ayında hizmete sokmayı planladığı Çocuk Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin İzmirlilerin bağışlarıyla ayakta kalacağını belirtti. Tartan, bu müze konusundaki çalışma ve desteği için değerli sanatçı Ümran Baradan’a çok şey borçlu olduklarını söyledi. Tartan, İzmirlilere çağrıda bulunarak şöyle konuştu: “Özellikle evlerinde bulunan tekeri kırılmış, sapı olmayan en azından 15- 20 yıllık ya da çok daha eski tarihli oyuncakları Konak Belediyesi’ne versinler. Vatandaşlar Konak Belediyesi’nin 444 35 66 numaralı hattına başvururlarsa biz o oyuncakları çok kısa sürede aldırarak müzemizde sergileyebiliriz. O yurttaşlarımız da müzeye katkılı kişi anlamında adlarını bu müzeyle birlikte yaşatmış olacaklar.”

İzmir’in turizm kenti olduğunu ve turizmi taçlandıracak olguların içinde müzelerin önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Başkan Tartan şöyle konuştu: ”Dünyadaki konsept de butik müzeler insanların birkaç saat içerisinde ailesiyle çocuğuyla gezebileceği merkezler. Turizmin İzmir için önemli bir açılım olduğunu düşüyoruz. Bu nedenle butik müzeleri İzmir’e kazandıracağız. Konak’ın çeşitli yerlerinde bu müzeleri hizmete sokacağız. İlk adımı eylül ayında atıyoruz. Ümran Baradan’ın bize bağışladığı çocuk müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi konseptiyle hizmete açılacak. Ciddi bir ilgi odağı haline gelecek. Dünyanın ve Türkiye’nin ilk oyuncağı müzemizde sergilenecek. Türkiye’nin her yerinden insanların buna büyük bir sevgiyle koşacaklarını düşünüyorum. Çocuklarımız ve kentimize gelenler için bir açılım olacak. Audiovisual bir takım sistemleri kullanarak oyuncağı, oyuncağın tarihini, çocuklar için tarihini anlatmaya çalışacağız. Burada insanlar soluklanma fırsatı da bulacaklar. Çocuklarıyla hoşça vakit geçirecekler.”

Bu tür çalışmaların örneğinin dünyada bile az bulunduğunu hatırlatan Başkan Tartan, ”Hızlı bir şekilde düzenleme çalışmaları devam ediyor. Oyunu, oyuncağı ve özellikle bizim geleneksel oyunlarımızı sokak oyunlarıyla bütünleştirdiğimizde Türkiye’de bir ilk olacak. Kentin çekim merkezi olması anlamında da Çocuk Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin kentimize ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum” dedi.