Oyun Oynarken Gözaltına Alınan Sekiz Çocuk Serbest

30 Mayıs 2011

Bianet / 30.05.2011

Nurtepe’de MHP konvoyunun geçişi sırasında mahalle halkı ile MHP’liler arasında yaşanan kavganın ardından olaylara müdahale eden polis, Nurtepe’den sekizi çocuk 12 kişiyi yoğun şiddet uygulayarak gözaltına almıştı. Yetişkinlerin gözaltında sorgusu devam ederken, çocuklar serbest bırakıldı.
Dün (29 Mayıs) Nurtepe’de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) konvoyunun geçişi sırasında yaşanan gerginlik sonrasında sekizi çocuk olmak üzere 12 kişi gözaltına alındı.
Bugün saat 14.00’te Eyüp Çocuk Savcısı’nın karşısına çıkan çocukların hepsi serbest bırakıldı.
“Gözaltına alınanlar yoğun şiddete maruz kaldı”
Olaylar sırasında karşılıklı iki grubun birbirlerine taşlı, sopalı kavga çıktığını anlatan Avukat Taylan Tanay, olaylar sonrasında polisin Nurtepe halkına gaz bombalarıyla müdahale ettiğini ifade etti.
Tanay, bianet’e yaptığı açıklamada yaşanan olayları şu şekilde özetledi:
* Yaşanan olayın ardından Nurtepe’ye gelen polisler bir operasyon gerçekleştirdi ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.
* Gözaltına alınanlardan Cihan Gürbey, maruz kaldığı yoğun şiddet nedeniyle Haseki Hastanesi’ne kaldırıldı.
* Yetişkinler, Zeki Kaya Polis Merkezi’nde tutulurlarken avukatlarıyla görüşme hakları engellendi. 18 yaşından küçük sekiz çocuk ise Terörle Mücadele Şubesi’nden Üsküdar Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.
* Gözaltına alınan herkes ağır şiddete maruz kaldı. Uygulanan şiddet, fiziksel durumlarından net şekilde anlaşılıyor.
“Tüm eylemler ‘terör’ kapsamında değerlendiriliyor”
* İstanbul’un yoksul mahallelerinde son zamanlarda ciddi polis baskısı görülüyor. İnsanlara sokak ortasında, karakolda işkence yapılıyor.
* İktidar, yapılan tüm eylemleri “terör” kapsamına alma eğiliminde. 14 yaşından 65 yaşına kadar hiç bir araya gelmemiş, birbirini tanımayan insanları gözaltına aldılar.
* Bu insanların ortak noktası polisin mahalleye müdahalesi sırasında aşırı gaz ve şiddet kullanımıydı. Polisin bu uygulamalarını protesto eden bu insanları bir araya getirip, hepsini “terör” suçlamasıyla gözaltına almak, akıl almaz bir iş.
“Çocuklar legal/illegal hiçbir hareket içinde olmadı”
Gözaltına alınan sekiz çocuğun gözaltında kötü muameleye maruz kaldığını doğrulayan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatlarından Müşir Deliduman ise bianet’e yaptığı açıklamada çocukların gözaltına alınırken, şiddete, kaba dayağa, etnik ayrımcılığa ve sınıfsal ayrımcılığa tabi tutulduklarını söyledi.
Çocukların gözaltına alınırken gördüğü yoğun şiddet ve aşağılanma sonrasında bugün bırakıldığını, keyfi gözaltılar sonucunda çocukların psikolojilerinin bozulduğunu söyleyen Deliduman, sözlerine şöyle devam etti:
* Dün akşam (29 Mayıs) 20.00 sularında Nurtepe’de düzenlenen polis operasyonunda sekiz çocuk gözaltına alındı.
* Gözaltına alınan isimler şöyle: M.K. (1994), A.Y.E. (1995), E.D. (1995), M.F.A (1996), U.K. (1996), H.S. (1997), Y.Ç. (1997), M.G. (1997)
* Bu çocuklar gözaltına alınırken, şiddete, kaba dayağa, etnik ayrımcılığa, sınıfsal ayrımcılığa tabi tutulmuşlardır.
* Bu çocukların şu ana kadar legal ya da illegal hiçbir toplumsal hareket içinde yer almamış çocuklardır.
* Mahallede oyun oynarken, evlerinin önünden, internet kafe önlerinden alındılar. E.D.’nin annesi saçlarından sürüklenerek şiddete gördü. Ayrıca kadın kimliği nedeniyle de hakaretlere maruz kaldı.
“Seni hangi gerizekalı gönderdi?”
* Üsküdar Çocuk Şube Müdürlüğü’nde, gözaltına alınan E.D.’nin ailesi ile birlikte kimlik tespitini yaptırdık. Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası anlaşmalar çerçevesinde çocukların derhal kimlik tespitlerinin yapılması gerekir.
* O nedenle diğer yedi çocuğun da kimlik tespitini yapabilmemiz için yazılı talebimiz oldu. Bu talep Adli Büro’daki görevli polis memurları tarafından gayet nazik şekilde karşılandı.
* Ardından Üsküdar Çocuk Şube Müdürlüğü’nde İdari Büro Amirliği’ne gönderildik. İdari Büro’da görevli bir başkomiser, dilekçemi aldı ve “Ben ilk defa böyle bir dilekçe görüyorum” dedi ve “Bunlar aptal mı, gerizekalı mı? Seni bana hangi geri zekalı gönderdi?” diye hakaret etmeye başladı.
* Başkomiseri sözlü olarak şikayet ettim. Ayrıca hakkında suç duyurusunda da bulunacağım. (EKN)

İstanbul – BİA Haber Merkezi
30 Mayıs 2011, Pazartesi
Ekin KARACA