Önlem Alınmazsa 10 Yılda 142 Milyon Kız Çocuğu 18 Yaşından Önce Evlendirilecek

11 Ekim 2012

 

Beyaz Gazete / 11.10.2012

 

Birleşmiş Milletler (BM) dünya genelinde bugünkü şartların devam etmesi durumunda önümüzdeki 10 yıl içinde 142 milyon kız çocuğunun evlendirileceğini rapor etti.

 

Kaynak : Cihan

 

BM Uluslararası Kız Çocukları Günü vesilesi ile açıklanan raporda, Son 10 yıldır dünya genelinde çocuk yaşta kızların evlendirilmesi vakalarında olumlu anlamda önemli bir gelişmenin yaşanmadığına vurgu yapıldı. BM Nüfus Vakfı (UNFPA) tarafından hazırlanan raporda çocuk yaşta kızların daha çok az gelişmiş ülkelerde evlendirildiği dikkat çekiyor. Raporun yayınlanması vesilesi ile bir açıklama yapan UNFPA Genel Direktörü Dr. Babatunde Osotimehin, çocuk yaşta kızların her ne sebep ile evlendirilirse evlendirilsin bunun hem bu kızlara hem de evliliklerine zarar verdiğini ifade etti.

Genç veya çocuk yaştaki kız çocuklarının evlenme konusunda kendi tercihlerinin olması gerektiğini belirten Osotimehin, “Kızların kiminle ve ne zaman evleneceklerine dair kendi tercih hakları olmalı. Birçok ulus gibi ebeveynler de çocukları için en iyisini istiyor ve bunun içinde hep birlikte çalışmak zorundayız Birlikte çalışmazsak çocuk yaşta evliliklerin önüne geçemez, bu trajediyi önleyemeyiz.” dedi.

2010 yılı verilerine göre 158 ülkede yasalar kız veya erkeğin 18 yaşına girdikten Sonra evlenmesine izin veriyor. Yine 2010 verilerine göre az gelişmiş ülkelerde yapılan her üç evlilikten biri çocuk yaşta kızların nikah masasına oturtulduğunu gösteriyor. UNFPA raporu 2030 yılına kadar bugünkü şartların devam etmesi durumunda kız çocuklarının 18 yaşından önce evlendirilmesinin yıllık olarak ortalama yüzde 14 artacağına dikkat çekiyor. Kızların çocuk yaşta evlendirilmesine en fazla Asya ülkelerinde rastlanıyor. Dünya genelinde çocuk yaşta kızların evlendirilmesi olayının yüzde 50’si Asya ülkelerinde görülüyor. Asya’dan Sonra ikinci sırada Afrika kıtasının Sahra bölgesi geliyor. Bu bölgeleri Latin Amerika ile Doğu Avrupa izliyor .