Önce İşkence Sonra Sevk

3 Ocak 2014

Bianet / 03.01.2014

Ankara Sincan Cezaevi’nde 12 çocuğa işkence edildiği iddiası üzerine cezaevi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Baba Aksu, oğlunun İzmir’e sevk edildiğini belirterek “Olayı gündemden düşürmeye çalışıyorlar” dedi.

Nilay VARDAR
nilay@bianet.org

Ankara – BİA Haber Merkezi
Ankara Sincan Cezaevi’nde 12 çocuğa işkence edildiği iddiası üzerine cezaevi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Baba Aksu, oğlunun şimdi de İzmir’e sevk edildiğini belirterek “Olayı gündemden düşürmeye çalışıyorlar” dedi.

Ankara Sincan Cezaevi’ne Şırnak, Malatya gibi doğu illerinden sevk edilen 12 çocuk mahkumun işkenceye uğradığı iddiaları üzerine İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, TUHADFED ANKARA Temsilciliği ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Hukuk Komisyonu dün cezaevini ziyaret etti.

Baba anlatıyor

Altı ay önce oğlu hapse giren ve Malatya’da yaşayan Ahmet Aksu, olayı “Yıllardır bu işkenceleri yaşıyoruz, artık yadırgamıyorum” diye anlattı.

“Malatya’dan Ankara’ya 700 kilometre yolu biz nasıl gidelim? İşkenceyi de çocuğumun Konya’da okuyan ağabeyi dünkü ziyaretinde görmüş, ben gidememiştim. Şimdi de bu olaydan sonra milletvekilleri olayla ilgilenmesin diye çocuğumu İzmir’e sevk ettikleri haberini aldık. Bu sevklerin amacı da ailesine ve kendisine işkence yapmaktır. Bu ülkede işkencenin bin türlü çeşidi var.
Yadırgamıyoruz artık.”

Suç duyurusu yapan heyet, C12 koğuşun bundan bir hafta önce cezaevi müdürü tarafından tehdit edildiğini belirterek “Milletvekillerinin Çocuk ve Gençlik cezaevine gitme taleplerinin sürekli reddedilmesi de bu anlamda manidar” dendi.

Kıyafetlerinde kan vardı

Olay 1 Ocak’ta C10 Koğuşunda sayım esnasında hasta olan bir çocuğun yattığı yerden kalkmak istememesi ve gardiyanın “sen aşağı inene kadar gitmiyorum demesi üzerine” başladı.
Rapordaki çocukların anlatımına göre, çocuklara küfreden gardiyan ile arbede yaşandı ve koğuşa yaklaşık 40 gardiyan geldi.

Kafası duvara vurulmuş

Raporda devamı şöyle anlatıldı:

* Olayların vuku bulduğu C10 ve C12 koğuşlarında kalan çocukları yüzleri yara bere içerisinde, incecik kıyafetlerle ve kıyafetlerine kan bulaşmış halde bulduk.

* Olayda, dört çocuğu teker teker döverek dışarı çıkarmışlar, koridorda da dövmeye devam etmişler. Bir tanesinin sürekli kafasının duvara vurulması nedeniyle yüzünde 4cm uzunluğunda yüzüne yayılmış bir şekilde kırmızı ve mor renklerde ekimoz oluşmuş.

Diğer koğuşada gaz ve su

* Arbedeyi duyan ve sayımda olan C12 koğuşundaki çocuklar arkadaşlarını görmek istemiş. Gardiyanlar kapılarını kapatmış, Saldırı olabileceği için merdivenlerin önüne masaları koyarak saldırıyı engellemeye çalışmışlar. Gardiyanlar yukarıya tazyikli su sıkmış. Çocuklar aşağı inmeyince koğuşa sarı renkli bir gaz sıkılmış.

* Gaz nedeniyle etkisiz hale gelen çocuklar hem odadan çıkarırken hem müşahadeye götürürken sürekli dövmüşler. Tersten kelepçelenmişler. Sincan devlet hastanesine götürülen çocuklar dönüşte bir kez de cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz bırakılmış gene dövülerek müşahade odasına götürülmüşler.

Soğukta aç bırakılmışlar
* Camları açık olan müşahade odasında çocuklara ne yatak ne kıyafet verilmiş. Sadece bir battaniye verilen çocuklar ertesi gün akşama kadar da aç bırakılmış. Ziyaretimizden bir iki saat önce muhtemelen heyet geleceği için müşahade odalarına yatak verilmiş. (NV)