Önce ateş ettiler, sonra teslim olun dediler’

20 Temmuz 2011

AA / 20.07.2011

Samsun’da ”dur” ihtarına uymadıkları gerkçesiyle güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölen 16 yaşındaki çocuğun ağabeyi Habib Çetintaş ”Bizi terörist zannedip ateş ettiler. Çatışma bittikten sonra ‘teslim olun’ dediler” dedi.

SAMSUN – Geçen hafta Ayvacık ilçesinde 4 teröristin güvenlik güçleriyle çatışmasının ardından gece 22.30 sıralarında ilçenin Boğaziçi mevkisindeki viyadüğün altından terör örgütü üyelerinin geçiş yapacağı ihbarını alan güvenlik güçleri operasyon düzenledi.

Eski Samsun-Ankara yolu üzerinde 2 kişinin yürüdüğünü görüntüleyen güvenlik güçleri, iddialara göre ”dur” ihtarı yaptı. Güvenlik güçlerinin ihtarına uymayan kişilerin ateş açtığı iddia edildi.
Çıkan çatışmada sonucunda 16 yaşındaki Gökhan Çetintaş öldürüldü. Habip Çetintaş (18) ise teslim oldu.

Çetintaş kardeşlerin katıldıkları bir düğünden evlerine döndüklerin öğrenildi.
Kardeşlerin Havza Kaymakamlığı’nda çay ocağı işleten babaları Hasan Çetintaş’ın da ifadesi alınmak üzere gözaltına alındı.

KARDEŞİNİN NASIL ÖLDÜĞÜNÜ ANLATTI

Bu arada, yaşanan olayda kardeşi vurulan ağabey Habib Çetintaş, olay anında yaşananları anlattı.
Kardeşi Gökhan Çetintaş ile Başpınar köyünde bir tanıdıklarının nişan törenine katıldıklarını söyleyen Çetinbaş, sonrasında harçlıkları olmadığı için Karşıyaka Mahallesi’ndeki evlerine yürüyerek gitmek zorunda kaldıklarını söyledi.

‘HER YERDEN SİLAH SESİ GELİYORDU’

Bu sırada eski yol güzergahından tren yolunun üst kısmına çıkmak istediklerini belirten Habib Çetintaş, şunları kaydetti:

”Birden bir silah sesi duyduk. Bende de bir kurusıkı tabanca vardı, bende onu ateşledim. Sonrasında kurşun yağmuruna tutulduk. Peş peşe ateş etmeye başladılar. Bu sırada ben kardeşimi yere attım vurulmasın diye. O vurulduktan sonra ben de kendimi yere attım. Sonra telefona sarıldım ve babamı aradım. ‘Biz köyün oradayız bizi kurtarmaya gel’ dedim. O da ‘tamam’ dedi telefonu kapattı. Sonrasında da polisi aradım yardım istedim. ‘Tamam gönderiyorum’ dediler. Olay yerine jandarmalar falan geldi. Tekrar polisi aradım bana ‘ben sana sesleninceye kadar bulunduğun yerden çıkma’ dedi. Telefon numaramı savcıya vermişler. Savcı beni aradı ve bulunduğum yerden çıktım. O sıra ‘kardeşim yok’ dedim. Beni alarak karşı tarafa götürdüler. Sonrasını ben görmedim. Kardeşim vurulurken ben de yanındaydım. Bir an korktuk. İlk silah sesi gelince ben de havaya ateş ettim. O zaman dört bir yanımızdan silah sesleri geliyordu. Ne olduğunu anlayamadık. Kardeşimi vuranlardan davacıyım.”

‘ÇATIŞMA BİTTİKTEN SONRA TESLİM OLUN DEDİLER’

Hiçbir şekilde uyarılmadıklarını iddia eden ağabey Habib Çetintaş, ”Bizi terörist zannettiler ateş etmeye başladılar. Bize hiç ‘teslim olun’ demediler. Çatışma bittikten sonra ‘teslim olun’ dediler. Olayda silah sesleri kesildikten sonra ‘elinizi başınızın üstüne koyun’ dediler” şeklinde konuştu.

‘ASKERİ SUÇLAMIYORUM AMA…’

Önümüzdeki sene kendisinin de askere gideceğini vurgulayan Habib Çetintaş, ”Ben Allah nasip ederse seneye askere gideceğim. Asker olmayı istiyorum. Ben bu askerliği her şeyden çok istiyorum. Olayda ben askerleri suçlamıyorum. Ama bunu yapanların cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

JANDARMA: ATEŞLE KARŞILIK VERDİLER

Bu arada, İl Jandarma Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
”Pusu faaliyeti esnasında gece görüş ve gözetleme cihazlarından 2 kişi kişinin 500 metre mesafeden görüntülerinin tespit edilmesi üzerine görevli timin bulundukları yerden sızma faaliyet icra ederek, şahıslara 100 metre mesafeye kadar yaklaştıkları, şahıslara ‘dur’ ihtarının yapıldığını, yapılan ikazlara rağmen uyarıya riayet etmeyerek, şahısların bulundukları yerin yan tarafındaki çalılık bölgeye atladıkları ve uyarıya ateşle karşılık verdikleri anlaşılmıştır.

Görevli tim tarafından açılan ateş neticesinden, Havza ilçesi Yeni Mahalle nüfusuna kayıtlı Hasan oğlu 1998 doğumlu olup ancak babası tarafından 3 yaş küçük yazdırılan, ancak aslen 16 yaşındaki Gökhan Çetintaş’ın olay yerinde hayatını kaybettiği yapılan arazi ve kimlik kontrolünden anlaşılmıştır. Olay bölgesinde ölen şahsın ağabeyi 1992 doğumlu Habib Çetintaş sağ olarak teslim olmuş, üzerinde 9 milimetre kurusıkı tabanca bulunmuştur.

Yapılan ilk sorgusunda şahıs tabanca ile ateş ettiğini beyan etmiştir.”

VALİ AKSOY: PANİKLE ATEŞ AÇMIŞ OLABİLİRLER

Olayla ilgili açklama yapan Vali Hüseyin Aksoy, ”Güvenlik birimlerimizin ‘dur’ ihtarına karşı daha sonra kurusıkı olduğu tespit edilen tabancayla üç el ateş edilmiştir. Bunun üzerine güvenlik birimlerimizce karşı ateş açılması suretiyle çatışma gerçekleşmiştir. Bu süreç sonrasında yapılan araştırmada, Havza nüfusuna kayıtlı 16 yaşındaki Gökhan Çetintaş maalesef hayatını kaybetmiştir. Konu Cumhuriyet savcılığımızca soruşturulmaya başlanmıştır” dedi.

Olayla ilgili net bir bilgi olmadığını söyleyen Aksoy, ”Gençler belki panikle ateş açmış olabilir. Bunlar ağabey ve kardeş. Bir köyde düğüne katılmışlar. Yaya olarak kendi evlerine döndükleri sırada karşılaşılan bir durum. Bu konuda kişinin beyanı savcılıkça soruşturuluyor. Olayda herhangi bir kusur var mı yok mu adli makamlarca değerlendirecektir” diye konuştu.

İÇİŞLERİ: ÜZÜNTÜLERİMİZİ PAYLAŞIRIZ

İçişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, ”Vuku bulan bu hadise hakkında ilgili makamlarca adli ve idari soruşturma yürütülmektedir. Bu münasebetle hayatını kaybeden vatandaşımıza rahmet, kederli ailesine başsağlığı diler, en derin üzüntülerimizi değerli kamuoyu ile paylaşırız” denildi.