‘Olur böyle yaramazlıklar’

3 Mayıs 2013

 

Hürriyet / 03.05.2013

 

Nurettin KURT/ ANKARA

 

Özel okulda yemekhaneden yemek alırken sabitlenmemiş tezgâhın devrilerek iki çocuğu yaktığı davada hâkimin “Olur böyle şeyler, çocuklar yaramazlaşıyor” sözleri aileyi isyan ettirdi.

 

11 SANIKLI DAVADA İLK DURUŞMA

ANKARA’da 24 Eylül 2012’de özel bir okulda Melisa Altınten (6) ile Selim İdris Akyüz (7) yemek alırken yanarak ağır yaralanmıştı. Olay sonrasında savcılık, kazanın sabitlenmeyen yemek tezgâhının devrilmesi sonucu meydana geldiğini belirterek okul müdürü, yemek firması sahibi ve öğretmenlerinin bulunduğu 11 kişi hakkında, “taksirle yaralamaya sebebiyet vermek” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. İlk duruşma geçen hafta Ankara 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

 

MÜDÜR: OLAYDAN SONRA ENGELLEDİK

 

Suçlamaları kabul etmeyen bir numaralı sanık okul müdürü Davut Yılmaz, kazadan 5 dakika önce yemekhaneyi kontrol ettiğini, her şeyin normal olduğunu anlattı. Yılmaz, kazadan sonra olay yerine gittiğinde ise yemek kazanlarının bulunduğu tezgahın hiçbir yere sabitlenmediğini gördüğünü bildirdi. Yılmaz, “Olaydan sonra sıcak su kazanları kaldırıldı, tezgahın yeri değiştirildi, çocukların tezgâha yaklaşması engellendi, suçsuzum beraatımı istiyorum” dedi.

 

AVUKATTAN REDDİ HÂKİM TALEBİ

 

Kaza sırasında yanan mağdur Melisa Altınten’in avukatı Seçil Özdikmenli ile mahkeme hâkimi arasında sık sık tarafsızlık ve bazı iddiaların tutanağa geçirilmemesi yüzünden tartışma oldu. Mahkeme hâkimi Tahir Babaoğlu’nun, “Olur böyle şeyler, herkes ders alsın, çocuklar okulda yaramazlaşıyorlar” sözlerine sert tepki geldi. Avukat Özdikmenli, hâkimin tarafsızlığı konusunda şüpheye düştüklerini belirterek “reddi hâkim” talebinde bulundu.

 

Yemek şirketi hiç tahmin etmedik

 

YEMEK şirketi sahibi sanık Çetin Gür savunmasında, “3 ayrı okul ile yemek anlaşmamız var. Ancak hiçbirinde benmarilerin bulunduğu (sıcak su kazanları ve yemeklerin bulunduğu tezgâh) yerlere sabitlenme yapılmadı. Böyle bir olayın olacağını hiç tahmin etmedik. Olaydan sonra ana sınıfı ve birinci sınıflarda sıcak su kazanları kaldırıldı” dedi.