Okullar artık mezar olmayacak

28 Şubat 2014

Okullar artık mezar olmayacak

Her yıl okullarda 20 çocuğun yaşamını yitirdiğini belirten Gündem Çocuk Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı ile ‘Okullarda Fiziksel Güvenlik Projesi’ protokolü imzaladı. Amaç, çocukların Efe Boz gibi okullarda hayatını kaybetmemesi

Birgün, SERBAY MANSUROĞLU, Editör : Deniz Sarı
http://birgun.net/haber/okullar-artik–mezar-olmayacak-11705.html

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gündem Çocuk Derneği arasında okullardaki fiziksel güvenlik yetersizliklerinin incelenmesi, tespit edilmesi ve giderilmesi amacıyla bir protokol imzalandı.
İstanbul Maltepe Dumlupınar okulu anasınıfı öğrencisi Efe Boz’un, Mayıs 2010’da hayatını kaybetmesiyle birlikte kamuoyu gündemine taşınan okul güvenliğinin yetersizliği üzerine Gündem Çocuk Derneği harekete geçti. Üç yıldır Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile okulların güvenliği için müzakere eden Gündem Çocuk Derneği nihayetinde Bakanlığı protokol imzalamaya ikna etti.
“Türkiye’de her yıl en az 20 çocuk okullardaki fiziksel güvenlik eksiklikleri sebebiyle yaşamını yitirmekte, binlercesi yaralanmakta ya da sakatlanmaktadır” tespitini yapan Dernek, imzalanan ‘Okullarda fiziksel güvenlik işbirliği protokolü’ ile 50 bine yakın okula ulaşacak. Protokol kapsamında atölye çalışmaları, odak grup çalışmaları, inceleme, raporlama ve pilot uygulamalar sonucunda fiziksel güvenlik kontrol listelerinin geliştirilmesi sağlanacak. Fiziksel güvenliğin oluşturulması aşamasında Bakanlık ve Dernek temsilcilerinin yanısıra eğitimci, çocuk gelişimci, işyeri hekimi, itfaiye personeli ve tasarımcıdan oluşacak bir danışma kurulu olacak.

‘35 MİLYON KİŞİYE ULAŞILACAK’
Proje kapsamında çocuk, öğretmen ve velilerle birlikte 35 milyon kişiye ulaşılacağı hesaplandı. Projenin çalışmaları Mart ayı içinde başlayacak. Gündem Çocuk Derneği tarafından geliştirilen projenin hedefi, 2016 yılı sonuna kadar okullarda fiziksel güvenlik yetersizliği nedeniyle çocukların yaralıp sakatlanmaması ve yaşamlarını kaybetmemesidir.

‘ÜÇ YILDA İKNA ETTİK’
Gündem Çocuk Derneği’nden Mehmet Onur Yılmaz, “Bakanlığı ikna etmemiz üç yılı buldu. Bu bizim için büyük bir kazanımdır. Protokolle birlikte artık okullara girip çocukların ölmemesi için çalışabileceğiz” diye konuştu.