Okulda yaralanmalara dikkat

24 Eylül 2010

Milliyet / 22.09.2010

Spor yaralanmaları, Artroskopi ve Diz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Levent Köstem, eğitim öğretim yılı başlangıcında özellikle küçük yaştaki çocuklarda vurma, çarpma ve düşmelere bağlı şikayetlere sık rastladıklarını söyledi.

Köstem,  yaptığı açıklamada, derste sıkılan çocukların ders aralarında koşturduklarını, çok fazla çarpışma yaşandığını, çarpışmayla oluşan yarık ve kırık sorunlarına ilişkin şikayetlerin arttığını belirtti.

El bileği ve dirsek üzerine düşmelerin fazla olduğunu kaydeden Köstem, “Bu yaş grubunda büyüme kıkırdağı kırıkları ve kaymaları görüyoruz. Merdiven kazaları çok oluyor, okullarda yukarı aşağı koştururken düşüyorlar. İlkokul çocukları okul bitip eve geldiklerinde de sıkılıyorlar. Bisiklet kazaları da oldukça fazla oluyor” diye konuştu. 

Levent Köstem, ilköğretim çocuklarının henüz oyun çağında olduğunu, çarpışma ve düşmelerin çok fazla önlenemeyeceğini, derslerin oyun formuna sokularak çocuklar için eğlenceli hale getirilmesi gerektiğini savundu.

Okul mekanlarının da çocukların güvenliğine yönelik olarak düzenlenmesi gerektiğine dikkati çeken Köstem, “İtişip kakışmalar açısından  öğretmenlerin de çok dikkatli olması, çocukları uyarması gerek” dedi.

-ÇANTAYA DA DİKKAT EDİLMELİ-
İlköğretim öğrencilerinin kullanacakları çantaya da dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Köstem, ağır çanta taşıdıkça sırt kamburluklarının geliştiğini söyledi.

Öğrencilerin tek taraflı çantalar değil, sırt çantaları kullanmasını öneren Köstem, okul çantalarının hafif olması gerektiğini de dile getirdi.

Özellikle 10-12 yaş arası çocuklarda zincir kemiği eğrilikleri ortaya çıktığını kaydeden Levent Köstem, “Burada anne babaların çok dikkatli olması gerekiyor. Çocukların omuzlarında yükseklik farkı, gövdelerinde rotasyon farkı, bellerinde aşırı çukurluk gördüklerinde bir ortopedi uzmanına başvurmaları ve sırt eğriliğini kontrol ettirmeleri şart” diye konuştu.

Derslerde aşırı eğilerek ya da bilgisayar başında çökerek oturmaların da duruş bozukluklarına neden olabileceğini anlatan Köstem, aile ve çocukta konuyla ilgili farkındalığın artırılması gerektiğini vurguladı.