Okula yıldırım düştü

28 Aralık 2009

Hürriyet / DHA

İzmir’de sabah saatlerinde gök gürültüsüyle gelen sağanak yağmur etkili oldu. Bayraklı Merkez İlköğretim Okulu’na yıldırım düşmesi nedeniyle, okuldaki 720 öğrenci büyük korku yaşadı.

Yıldırım, okulun çatısındaki paratonere düştü. Yıldırım düşmesiyle büyük bir gürültü ve duman ortaya çıktı. Okulun elektrik sistemi kısa devre yaparak arızalandı. Panik yaşayan öğrenciler ve öğretmenler hızla tahliye edilirken, binanın zemin katında bulunan trafo odasının alev aldığı görüldü.

İhbar üzerine olay yerine gelen, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri ile TEK görevlileri yangına müdahale etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan Çöker de olay yerine geldi. Yıldırım düştüğü sırada çalışır vaziyette olan bilgisayarlar bozulurken sadece maddi zararın oluşması teselli oldu. Okul bir günlüğüne tatil edildi.

Şahan Çöker, “Yangını fark edince derhal müdahale edildi. Kimsenin burnu bile kanamadı. Yarından itibaren eğitim kaldığı yerden devam edecek” dedi.

1. KORDON’DA BAZI İŞ YERLERİNİ SU BASTI

Sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağışın ardından 1. Kordon’da Gündoğdu ve Orduevi arasında kalan bazı iş yerleri yamur sularıyla doldu. İş yerleri çalışanlarının, ayaklarına naylon poşetler geçirerek dükkanlarına girebildiği ve kendi imkanlarıyla dükkanlarındaki suyu boşalttıkları gözlendi.

Belediye yetkilileri, med cezir ve lodosun birleşmesi nedeniyle deniz seviyesinin yükseldiğini, su baskının yağmurdan değil, denizin yükselmesinden kaynaklandığını belirtti.

Meteoroloji yetkililerinden yaklaşık 3 hafta boyunca med cezirin etkili olabileceği bilgisini aldıklarını ve Alsancak’taki özellikle ızgara ve kanalların temizlenmesine hız verdiklerini aktaran yetkililer, gerekli önlemlerin alındığını söylediler.