Okul tuvaletinde üzerine lavabo düşmesi sonucu hayatını kaybeden Efe Boz’un davası bir kez daha ertelendi.

10 Nisan 2014

Okul tuvaletinde üzerine lavabo düşmesi sonucu hayatını kaybeden Efe Boz’un davası bir kez daha ertelendi.

10 Nisan 2014

http://www.bianet.org/bianet/cocuk/154871-efe-boz-davasi-nda-karar-haftaya?bia_source=rss

Efe Boz’un annesi Nurdan Boz kararın ertelenme nedeninin sorumlulardan birinin son anda sunduğu bir belge olduğunu söyledi.

“Bilirkişi raporuna göre asli kusurlu üç kişi bulundu. Biri okul müdürü, biri öğretmeni, biri de okulda güçlendirme çalışması yapan müteahhit firmanın işi verdiği ikinci taşeron firmanın yetkilisi.

“O da bu duruşmaya kendisinin ortağı olan kişinin inşaatı denetlemekle yükümlü olduğunu gösteren bir belge getirdi. Ben asli kusurlu görünüyorum ama buradaki yapılan işlerle ilgili denetçi konumundaki kişi o, asli kusurlu onun olması gerekir diye karar duruşmasında belge sundu.

“Mahkeme de ileride problem çıkmaması adına belgeni incelenmesi için bir hafta erteledi.”

Nurdan Boz “geç gelen adalet ne kadar adalet” diyerek son dört duruşmadır karar umuduyla gittiklerini ama kararın çıkmadığını anlattı.

“Dört yıllık bir süreç. Tam bir ay sonra Efe’nin ölüm yıldönümü ama hala ceza davası bitmediği için çok perişan halde adliyeden ayrılıyoruz.”

Eve dönmesini beklediğimiz çocukların davası

Duruşmayı izleyen çocuk hakları savunucusu Gündem Çocuk Derneği’nden Emrah Kırımsoy da karar beklentisini vurgularken ertelemenin üzüntü yarattığını vurguladı.

Kırımsoy savunmalarda bile fiziksel güvenlikle ilgili hiçbir standart olmadığının dile getirildiğine de dikkat çekti.

Nurdan Boz da savunmalara değinirken Efe’nin öğretmeninin yaptığı savunmayı eleştirdi.

“Lavabolar sağlam yapılsaydı Efe’ye bir şey olmayacaktı, elinden tutup öğretmeni de götürseydi böyle bir şey başına gelirdi dedi.

“Olay yeri inceleme raporunu okumamış diye düşünüyorum. Çünkü orada diyor ki muhtemelen yerlerin ıslak olması nedeniyle girer girmez kaza olmuş, Efe ayağı kayması nedeniyle lavaboya tutunması suretiyle lavabo düşmüştür diyor. Diyecek söz bulamıyorum…”

Nurdan Boz bu davanın artık Efe Boz’un davası olmadığını söylerken neden önemli olduğunu da şu sözlerle dile getirdi.

“Bu dava Efe gibi sabah okula gidip akşam güven içinde eve gelmesini istediğimiz çocukların davası. O yüzden de çok önemli.”

Bir sonraki duruşma 17 Nisan’da görülecek.

Efe Boz 12 Mayıs 2010’da İstanbul Maltepe İlköğretim Okulu’nda tuvalet lavabosunun üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Boz Ailesi açtığı idari davayı kazanmış, davada İstanbul Valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığı kusurlu bulunmuştu. (YY)