Okul öncesi din eğitimine talep fazla

1 Aralık 2013

AA / 01.12.2013

İzmir’in pilot illerden olduğu “Kur’an Kursları Okul Öncesi Din Eğitimi Projesi” kapsamında Bayraklı Beş Kubbeli Camisi ve Alpaslan Kur’an Kursu’nda, 4-6 yaş arasındaki çocuklar, ilköğretime hazırlanıyor.

İZMİR – Ahmet Bayram

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan ve İzmir’in pilot illerden olduğu “Kur’an Kursları Okul Öncesi Din Eğitimi Projesi” kapsamında Bayraklı Beş Kubbeli Camisi ve Alpaslan Kur’an Kursu’nda 4-6 yaş arasındaki çocuklar, özel sınıflarda oyun oynayarak ve eğlenerek ilköğretime hazırlanıyor.

Çocuklara, diş fırçalamaktan, resim yapmaya, temizlik alışkanlıklarından, vücutlarındaki organları tanımaya kadar birçok şeyin öğretildiği kursta, aynı zamanda dualar, ilahiler ve dini bilgiler öğretiliyor. Bir eğitim sınıfı ve bir oyun odasının yer aldığı kurs, kreşleri aratmıyor.
Beş Kubbeli Camisi Müezzin Kayyımı Yasin Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kursun, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başlattığı Kur’an Kursları Okul Öncesi Din Eğitimi Projesi kapsamında açılan bir kurs olduğunu belirterek, “İzmir dahil Türkiye’de 10 pilot il bu proje için seçildi. Biz, burada 4-6 yaş arasındaki okul öncesi öğrencilere eğitim veriyoruz” dedi.
Güngör, kursun yasal mevzuata uygun olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıldığını ve “çocuk gelişimi” konusunda iki kadın öğretmenin görevlendirildiğini vurguladı.

Kurstaki öğretmenlerden Ayşegül Koç ise sabah ve öğle grubu olmak üzere iki grupta toplam 36 çocuğun kursa geldiğini kaydederek, “Daha çok buradaki bayan Kur’an kursuna gelenlerin çocukları öncelikli olmak üzere mahalledeki çocuklara eğitim verme gayreti içerisindeyiz” dedi.
Koç, ücretsiz olan kursa çok fazla talep geldiğini, bazı talepleri kontenjan ve yaş sınırı gerekçeleriyle geri çevirmek zorunda kaldıklarını dile getirerek, “4 yaşın altındakileri almıyoruz, Çocukları okula hazırlamayı amaçlıyoruz, bir taraftan da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2013 yılı için hazırladığı plan çerçevesinde eğitim vermeye gayret ediyoruz” diye konuştu.