Okul müdürüne, öğrencisine tecavüzden 27 yıl hapis

3 Ekim 2013

Milliyet / 03.10.2013

ISPARTA’nın Şarkikaraağaç İlçesi’nde, Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü, evli ve 3 çocuk babası H.A.A., öğrencisi 16 yaşındaki E.Y.’ye tecavüz etmek, kızı hamile bırakmak ve ardından kürtaj yaptırmak iddiasıyla yargılandığı davada, 27 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Şarkikaraağaç Anadolu Öğretmen Lisesi’nde yatılı okuyan 10’uncu sınıf öğrencisi E.Y. adlı kız öğrenci, 1-3 Mart tarihleri arasında yurtta yapılan yoklamalarda bulunmayınca müdür yardımcıları tarafından okula döndüğünde görüşmeye alındı. Önce çelişkili ifadeler veren E.Y., daha sonra olayı müdür yardımcılarına anlattı. E.Y., rehber öğretmen, okul müdür yardımcılarına ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Aslan’a, okul müdürü H.A.A.’nın kendisine tecavüz ettiğini, hamile kaldığını ve kürtaj yaptırdıkları için yurda ve okula gelmediğini söyledi. Şikayet üzerine okul müdürü H.A.A., 8 Mart 2012’de tutuklandı.

’Öğrencisine tecavüz etmek’ iddiasıyla tutuklu yargılanan okul müdürü H.A.A., Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’nde son kez hakim karşısına çıktı. H.A.A., duruşmaya avukatı Muhammet Sefa Adil’le birlikte katıldı. Daha önce ifade veren E.Y., duruşmadan muaf tutulduğu için katılmadı. Duruşmada savunma yapan H.A.A., üzerine atılı suçu kabul etmediğini, olayın ’komplo’ olduğunu söyledi. 16 yıldır öğretmenlik yaptığını kaydeden H.A.A., 7 yıldır müdürlük görevi yürüttüğünü belirtti.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Meslek hayatı boyunca binlerce öğrenci ve öğretmenle çalıştığını anlatan H.A.A., savunmasında şunları kaydetti:

“Müdürü olduğum okul, Türkiye’de zeka seviyesi en üst seviyedeki öğrencilerin okuduğu bir okul. Öğrenciler, her eksikliği, yanlışı Kaymakamlığa, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet edecek kadar özgüvene sahip. Bana atılı suçu işlemiş olsaydım kesinlikle şikayet edilirdim. Hakkımda hiçbir şikayet yok. Atılı suçları işleyecek karaktere sahip değilim. Hiçbir gayrimeşru ilişki içinde olmadım. 20 aydır hapishanedeyim. Eşimden, çocuklarımdan ve okulumdan uzak kaldım. Eşimin çocuklarımın ruh sağlığı bozuldu. Yüksek tansiyon hastasıyım ve beyin kanaması geçirme riskim var. Bu durum beni bitirdi. Ben bu suçları işleyecek insan değilim. Aklım yerindeyken işlemem. Beraatımı talep ediyorum.”

AVUKATI KEFALETLE SERBEST BIRAKILMASINI TALEP ETTİ

H.A.A.’nın avukatı Muhammet Sefa Adil ise mevcut delillerin müvekkilini suçlamaya yetmeyeceğini söyledi. Sanık avukatı, E.Y.’nin eteği ve çamaşırında bulunan sperm örneklerinin müvekkili H.A.A.’nın DNA’sıyla uyuşmadığını, bu olayın başkaları tarafından gerçekleştirildiğini, müvekkilinin ise sadece kürtaj işleminde yardımcı olduğunu, bunun sonucunda suçun üzerine atıldığını belirtti. Avukat Adil, savunmasında ayrıca, “Müvekkilimin bu olaydan sonra aile düzeni bozuldu. Eşiyle boşanma aşamasına gelmiştir. Bir çocuğu okulu bıraktı. Kendisinin rahatsızlığından dolayı Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlandırılmasına, yurt dışı yasağı konularak, kefaletle tahliyesini talep ediyoruz” dedi.

E.Y.’NİN İFADESİ

Duruşmaya katılmayan E.Y. ise daha önce verdiği ifadesinde, “Okul müdürü H.A.A. bir gün bana ‘Bir hafıza gelişim uzmanıyla tanıştım. Senin de onunla tanışmanı istiyorum. Sana faydası olur’ dedi ve MSN adresini verdi. ’Hocam internete nasıl gireceğim’ dediğimde, ’Ben müdür odasının anahtarını sana veririm içeri girer, kapıyı arkasından kapatır, oradan yazışırsın’ dedi. Müdür okuldan çıktıktan sonra, anahtarla açtığım müdür odasındaki bilgisayardan, kendisini ’Hafıza gelişim uzmanı’ olarak tanıtan kişiyle yazıştım” dedi.

’MÜDÜRE YAKIN DAVRAN’

Müdürün odasında başlayan internet yazışmalarında hafıza gelişim uzmanı olarak tanıdığı kişinin kendisine sürekli ’Müdür Bey’e yakın davran, elini tut. Sana yakın davranırsa sakın karşı koyma, bunlar senin gelişimine fayda eder’ dediğini, bunun üzerine okul müdürü H.A.A. ile yakınlaşmaya başladıklarını anlatan E.Y., şunları söyledi:

“Müdür odasında ilişkiye girdik. Regl döneminde adet görmediğim için ilçe devlet hastanesine gittim. 80 günlük hamile olduğumu öğrendim. Bunun üzerine müdür H.A.A. beni Isparta’daki bir özel hastaneye götürdü. Özel hastanenin kürtaj yapmayı kabul etmemesi üzerine özel muayenehanesi olan T.Ç. adlı kadın doğum uzmanına gittik. 2 Mart’ta bana 24 saat içinde düşük yapmam için ilaç verdi. Gece H.A.A. ile Isparta’da bir otelde kaldık. Burada yine ilişkiye girdik. Düşük yapmayınca ertesi gün kürtaj yaptırdık. Bir gece daha otelde kaldık ve sonra Şarkikaraağaç’a döndük.”

SOZ SÖZÜ SORULDU

Mahkeme başkanı Sıdıka Ayşegül İskenderoğlu, karar öncesinde sanık H.A.A.’ya son sözünü sordu. Suçlamaları reddeden H.A.A., okuldaki bilgisayarların herkes tarafından kullanıldığını, kesinlikle iddia edilen suçu işlemediğini söyledi.

27 YIL AĞIR HAPİS CEZASI

Mahkeme Başkanı İskenderoğlu, H.A.A.’nın, ‘hürriyeti tahdit’, ‘nitelikli cinsel istismar’, ‘hile yaparak cinsel istismar’, ‘tecavüz ve kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak’ suretiyle suç işlemekten dolayı 27 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

DOKTOR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

İddialar üzerine Şarkikaraağaç Cumhuriyet Savcılığı tarafından lise öğrencisine kürtaj yaptığı iddia edilen kadın doğum uzmanı Dr. T.Ç. hakkında suç duyurusunda bulunulması üzerine başlatılan soruşturma ise sürüyor.