Okmeydanı’nda Kliniğine Bile Gaz Atıldı

20 Mart 2014

BERKİN ELVAN SORUŞTURMASI

Okmeydanı’nda Kliniğine Bile Gaz Atıldı

Berkin Elvan’ın öldürüldüğü günle ilgili ifade veren doktor, Okmeydanı’ndaki bir polikliniğe de biber gazı atıldığını, polislere “Hasta var, atmayın” demelerine rağmen biber gazı içinde kaldıklarını anlattı.

Ayça Söylemez
İstanbul – BİA Haber Merkezi, 20 Mart 2014
http://www.bianet.org/bianet/insan-haklari/154314-okmeydani-nda-klinigine-bile-gaz-atildi?bia_source=rss

Okmeydanı’nda Berkin Elvan’ın biber gazı kapsülüyle vurulduğu 16 Haziran günüyle ilgili ifade veren diş hekimi M.B., çalıştığı Özel Okmeydanı Polikliniği’nin camına da biber gazı atıldığını anlattı.

M.B. bugün Berkin Elvan’ın öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında bugün Savcı Faruk Bildirici’ye ifade verdi, şunları söyledi:

“Sabah 07:00 civarı da muayenedeydim, gece de orada kalmıştım. Kliniğimizin önündeki Anadolu Kahvesi önünde Gezi Parkı olaylarını protesto edenler vardı. Polis gazla gruba müdahale etti.”

“Polisler Cemal Kamacı, Şark Kahvesi önünden bizim kliğin önüne geldiler ve göstericilere gaz tabancasıyla atış yaptılar. Polisler E-5’in yanındaki Okmeydanı Parkı’nda toplanmışlardı ve bu park yüksek olduğu için atılan gazlar kliğin içine geldi. Gaz kapsüllerinden biri de cama geldi. Ancak cam kırılmadı. Biz camdan dışarıyı seyrettiğimiz için korktuk.”

“İnsanlar kaçışınca polisler bizim kliğin önüne geldiler, sayıları 10-15 kadardı. Bu sırada ben de camdan aşağıya, sokaktaki polislere ‘İçeride hasta var’ dedim, polislerden biri sert bir şekilde ‘Gir İçeri’ diye bağırdı. Asistanım astım hastasıydı. Onu başka bir odaya götürdüm.”

“Asistanım klinik önünde sokakta bekleyen polislerin fotoğrafını çekti, delil olabileceğini düşünerek verdik. Berkin’in yaralandığı yer, bizim polikliniğimizin bulunduğu yer iki dakikalık mesafe, bakınca görülebilir.”

Polislerin fotoğrafı çekildi

Diş hekimi M.B.’nin asistanı, fotoğrafı 07:11’de çekti. M.B., “Zaten fotoğraf çekildikten bir müddet sonra da Berkin’in vurulduğu yere koştular” dedi.

Fotoğrafı çeken asistan P.K. de gördüklerini anlattı:

“Sabah gazların içeri girmesi sebebiyle rahatsızlandım. M.B. pencereyi açıp, ‘Astım hastası var lütfen gaz sıkmayın’ dedi, polisler de ‘İçeri gir’ diye bağırdılar, biz de pencereyi kapatıp içeri girdik. Daha sonra yan odadan cep telefonumla polislerin fotoğrafını çektim.”

P.K.’nin çektiği fotoğraf, delil olarak soruşturma dosyasına girdi.

Ne olmuştu?

Berkin Elvan 16 Haziran 2013’te saat 08:00 sıralarında Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Eren Sokak’ta başından gaz kapsülüyle vuruldu.

269 gün komada kalan, bu sırada 15 yaşına basan Berkin, 11 Mart’ta hayatını kaybetti.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor, henüz hiçbir polise suçlama yöneltilmedi. (AS)