‘Öğretmenler Hakkari’ye geliniz’

22 Temmuz 2011

NTVMSNBC / 22.07.2011

Bu çağrı Hakkari İl Milli Eğitim Müdür Vekili’nden… Çünkü öğretmenler şehre ağlayarak geliyor ve yine ağlayarak ayrılıyor.

HAKKARİ – Hakkari İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdullah Kaya, öğretmenlerin gönül rahatlığıyla Hakkari’ye gelip görev yapabileceklerini söyledi.

Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Haziran ve Temmuz ayında Hakkari’ye, toplam bin 118 öğretmen ataması yapıldığını ifade ederek, ”Bu atamalardan dolayı gerçekten çok mutluyuz. Ancak ilimizde halen bin 500 öğretmene ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

Hakkari’nin de diğer iller gibi ülkenin şirin bir parçası olduğunu belirten Kaya, şöyle devam etti:

”Öğretmenlerimiz gönül rahatlığıyla gelip burada görev yapabilir. Uzak köylere atanan öğretmenlerimize de mesajımız var. Eğer atandıkları köylerde lojman sıkıntısı varsa, onları merkezi okullara çekerek görevlendireceğiz. Hakkari ilimiz gayet misafirperver insanların yaşadığı bir bölgedir. Buyursunlar gelsinler. Halkımızla kaynaşsınlar. Öğrencilerimizin gerçekten eğitime ihtiyacı var. Ben atanan öğretmenlerimizin burada çok güzel bir şekilde görev yapacağına inanıyorum. Geldikleri zaman eminim ki bir daha gitmek istemeyeceklerdir. Öğretmenlerimizin buraya ağlayarak geldiklerine, ayrılırken de burada kurdukları dostluklardan dolayı ağlayarak gittiklerine çok şahit olduk. Hakkari dışarıdan anıldığı gibi değil. Kesinlikle çok güzel bir yer.”
Hakkari Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği Başkanı Cumali Özkan ise Hakkari’ye yapılan öğretmen atamalarından büyük memnuniyet duyduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

”Hakkari’de öğretmenlerimiz endişesiz, sıkıntısız ve kaygısız şekilde mesleklerini icra etmektedir. Biz dernek olarak öğretmenlerimizle sürekli diyalog halindeyiz. Öğretmenlerimizin sorun ve sıkıntılarına ortak oluyoruz. Ev bulma, velilerle iletişim kurma gibi konularda yardımcı oluyoruz. Çocuklarımızın eğitime ihtiyacı var. Hiç bir sıkıntı ve endişe yaşamasınlar. Cinsi, ırkı, mezhebi, dini ne olursa olsun, nereden gelmiş olursa olsun, buraya öğretmen olarak atanan herkes, bizim için kutsaldır, çok değerlidir ve biz saygı duymak zorundayız.”