Öğrencilerden “Çocuktan Gelin Olmaz” çağrısı

30 Mayıs 2013

 

Hürriyet Kampüs / 30.05.2013

 

Marmara Üniversitesi (MÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler Yüksek Lisans öğrencilerinin Sosyal Sorumluluk ve Proje Yönetimi dersi kapsamında başlattığı “Çocuktan Gelin Olmaz” sosyal sorumluluk projesi, kısa sürede dikkatleri çocuk gelinlere çekmeyi başardı. Öğrenciler çektikleri video ile herkesi projelerine destek vermeye çağırıyor.

Pınar KARAHAN
pinar.karahan@hurriyet.com.tr

 

Üç evlilikten biri “Çocuk evliliği”

MÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü  Halkla İlişkiler Anabilim Dalı Halkla İlişkiler Bilim Dalı Tezli Yüksek Lisans öğrencileri, Doç. Dr. Ebru Özgen danışmanlığında, geçtiğimiz Mart ayında çalışmalarına başladıkları “Çocuktan Gelin Olmaz” projesi ile henüz on sekiz yaşını doldurmadan evlenen çocuklara dikkat çekmeyi amaçlıyor. Türkiye’deki her üç evlilikten birinin “Çocuk evliliği” olduğunu söyleyen öğrenciler, Türkiye genelinde resmi rakamlara göre 181.036 çocuk gelin olduğunu belirtiyorlar. 2011 yılı rakamlarına göre 20 bin ailenin on altı yaşından küçük kız çocuklarını evlendirebilmek için mahkemelere başvurduğunu da belirten öğrenciler, özellikle sosyal medya çalışmalarıyla yürüttükleri Çocuktan Gelin Olmaz projesi ile farkındalık yaratmayı hedefliyorlar.

Sosyal medyadan seslerini duyuruyorlar

Proje kapsamında ilk olarak danışman öğretim üyeleri Ebru Özgen ile gerekli bilgilenmeyi sağladıktan sonra kendi logo ve stickerlarını tasarlayan öğrenciler, okullarının her yerine bunları yapıştırarak çalışmalara başladılar. Mayıs ayı itibariyle de “ksscocuktangelinolmaz” adıyla açtıkları Facebook sayfası ve Twitter’da başlattıkları “#ksscocuktangelinolmaz” hastagi ile kısa sürede tüm dikkatleri çocuk gelinlere çekmeyi başardılar. Yine kendi tasarladıkları tşörtleri giyerek çektikleri videoyu da sosyal medyadan paylaşan öğrenciler herkesi projelerine destek vermeye çağırıyorlar.