Öğrenciler yasağı okul etrafındaki işletmelerle delmeye çalışıyor

11 Ekim 2011

Milliyet / 11.10.2011

Okul kantinlerinde gazlı içecek ve cips satışlarının yasaklanmasının ardından bazı öğrencilerin, okula yakın işletmelerden bu tür içecek ve yiyecekleri alarak, okula getirdikleri ve yasağı bu şekilde delmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

Tekirdağ Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği (TEKİED) Başkanı Fatih İşcan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle yeni eğitim öğretim yılında okul kantinlerinde gazlı içecekler ve cips satışının yasaklandığını anımsattı.

İşcan, bazı öğrencilerin yasaklanan ürünleri okul çevresindeki işletmelerden temin ederek, okula sokutuğunu ve yasağın bu şekilde delinmeye çalışıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Kantinlerimizde izinsiz ürünler, sağlıksız ürünler satılmıyor. Fakat bizim burada sıkıntılı olduğumuz durum, okulların etrafındaki işletmeler.

Öğrenciler, okul kantinlerinde satışı yasaklanan gıdaları okulların etrafındaki işletmelerden alarak okula getiriyorlar. Öğrencilerin sağlıklı beslenmesi için aileler, çocuklarının neler tükettiğinin takipçisi olmalı.

Biz TEKİED olarak öğrencilerin sağlıklı beslenmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak, burada en büyük görev ailelere düşüyor. Veliler, öğrencilere verdikleri harçlıkları takip etmeli. Veli, çocuğuna harçlık veriyor, çocuk bu parayla karnını doyuracağına, sağlıksız gıdalar alabiliyor.

Öğrencilerimiz, okul dışındaki işletmelerden, nerede ve nasıl üretildiği bilinmeyen ürünler yerine denetlenen kantinlerden alışveriş etmeli.” Kantinlerin sık sık denetlendiğini bildiren İşcan, yasağın iyi işlemesi için okul idaresinin de öğrencileri daha sık denetlemesi gerektiğini belirtti.

Yasağın delinmesi halinde sağlıksız beslenmelerin süreceğini ve haksız rekabetin oluşacağını ifade eden İşcan, şöyle devam etti: “Kantinlerimiz İl Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müfettişliği, Okul Aile Birlikleri tarafından düzenli olarak denetleniyor. Ancak, okul etrafındaki işletmeler denetlenmiyor. Deterjan ile tost aynı tezgahın üzerinde satılıyor.

Cipsler ve gazlı içeceklerin satışı serbest ve öğrenciler bunları okula getirebiliyorlar. Yani bu gazlı içecek yasaksa ve öğrenci sağlığına zararlıysa bunun okula girişi engellenmeli.

Çünkü bu yasakla beraber, amaç (üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi?) diye bir soru geliyor aklımıza. Yani burada kantincinin satması mı engellemek istendi, yoksa bu ürünü öğrencinin tüketmesi mi? Eğer ikinci şıksa o zaman burada yetkililerin okulların etrafında okul bahçelerine uzanan elleri engellemesi gerekir. Aksi takdirde, çocukların sağlıksız beslenmelerinin yanı sıra haksız bir kazanç oluyor. Okulların etrafındaki işletmelerin ortalama kirası 600 – 700 lira bizim en düşük kantinimizin kirası 3 bin lirayı buluyor. Okul etrafındaki işletmelerde bir kişi çalışırken, bizim en küçük kantinimizde üç kişi istihdam ediliyor.”

“Kantinlerde meyve satışı arttı”

Bu arada, yasağın ardından okul kantini işletmecileri de gelirlerinin düşmemesi için yaratıcı uygulamalara başvuruyor.

Edirne’deki bazı kantin işletmecileri gazlı içecek ve cips satışlarının yasaklanmasının ardından, satış reyonlarına meyve satmaya başladıkları görüldü.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Demirci, okul kantinlerinde bakanlığın cips ve gazlı içecek satışlarını yasaklamasının ardından meyve satışlarının arttığını belirtti.

Belli aralıklarla Edirne genelindeki okullarda denetim yaptıklarını belirten Demirci, şunları kaydetti:
“Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul kantinlerinde cips türü kızartmaların ve gazlı içeceklerin satışını yasaklamasının ardından meyve, ayran ve süt satışlarının arttığı bilgisini alıyoruz. Buda bizi oldukça sevindiriyor. Şu anda yaptığımız kontrollerde, Edirne genelindeki okul kantinleri gayet modern bir görüntü çiziyorlar. Kantinlerimiz, gerek hijyen gerekse doğru ürün satışı konusunda oldukça iyi durumda. Kantin işletmecilerinden aldığımız bilgiler, uygulamaya konulan cips ve asitli içecek satışının okul kantinlerinde yasaklanmasının, haklı bir uygulama olduğunu ortaya koyuyor.”
Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Yusuf Göksel de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın almış olduğu bu kadar sonrasında kantinlerde cips ve asitli içeceklerin yasaklanmasının, çocukların sağlığı açısından dört dörtlük bir uygulama olduğunu bildirdi.

Uygulamadan çok memnun olduklarını anlatan Göksel, “Kantin görevlileriyle zaman zaman bu konu hakkında görüşüyoruz. Öğrencilerin, sıkma içeceklere yöneldiğini öğrenince bizimde mutluluğumuz katlanıyor. Meyve tüketimi arttı. Soğuk havaların yaklaştığı bu günlerde öğrencilerin sıkma portakal ve havuç suyunu çok fazla tükettikleri bilgisini alıyoruz” diye konuştu.

Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi’nde kantin işleten Ersan Bubektaş da, yasaklamanın ardından meyve ve meyve suyu alternatifini öğrencilere daha fazla sunmaya başladıklarını belirterek, “Kantinimizde geniş bir meyve standı kurarak, satışa başladık. Bu satışlardan kar etmeyi düşünmüyoruz. Kantinimizde 10 çeşit civarında mevsim meyvesi bulunduruyoruz. Meyve çeşitlerini 50 ve 75 kuruştan tane olarak satıyoruz. Sıkma içeceklerin fiyatı ise 1 lira ile 2 lira arasında değişiyor. Öğrenciler, meyve çeşitlerine yoğun talep gösteriyor.”