Öğrenciler çocuk hakları için yürüdü

23 Mayıs 2013

 

 

Hürriyet / 23.05.2013

AA

 

Kayseri’de Türk ve Avrupalı öğrenciler çocuk hakları için yürüdü.

 

Avrupa Birliğinin (AB) “Eğitim ve Gençlik Programları” arasında yer alan Comenius Projesi kapsamında kentte bulunan Avrupalı öğrenciler ile Türk öğrenciler çocuk hakları konusunda farkındalık oluşturmak için yürüyüş yaptı.

 

Öğrenciler ellerinde çocuk haklarıyla ilgili döviz ve pankartlarla Sivas Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Burada öğrenciler adına açıklama yapan Sami Yangın Anadolu Lisesi öğrencisi Esra Turan, çocuk haklarının önemine dikkati çekmek için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

 

Çocuk haklarının tam anlamıyla uygulanabilmesi için herkese görev düştüğünü dile getiren Turan, şöyle devam etti:


“1989 yılından beri Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Anayasası, çocuk haklarını korumak için tüm dünyada uygulanıyor. Buna karşın hala çocuklar için uygun bir dünya oluşturmak adına yapılacak çok şey var. Çocukların, çocukluklarından keyif almalarını sağlamak için hepimize görev düşüyor. Hangi ülkeden olursa olsun, ister kız ister erkek olsun, her çocuğun bir takım hakları vardır. Buna rağmen bu haklar her gün çiğnenmektedir. Tüm ülkeler çocuk hakları anlaşmasını kabul etmiş olsalar da gerçekte uygulamalar farklılık gösteriyor.”