Öğrenci ve velilere önemli uyarı!

8 Eylül 2011

DHA / 08.09.2011

Biokimya Uzmanı Dr. Nilgün Tekkesin, bazı kırtasiye malzemelerinin çocukların sağlığını bozabilen tehlikeler içerdiğini açıkladı.

Dr. Nilgün Tekkesin, “Kokulu silgiler, birbirinden ilginç kalem ve rengarenk kırtasiye malzemeleri, her okul döneminde çocukların düşlerini süsleyen ve okul stresini çoğu zaman eğlenceye dönüştüren bu kırtasiye ürünleri, aslında çocukların sağlığını bozabilen tehlikeler içeriyor” dedi.

Piyasaya çeşitli şekillerde giren ve özellikle Uzakdoğu kökenli olan ucuz ve kalitesiz boya, oyun hamuru, kokulu silgi gibi kırtasiye malzemeleri, abartılmış ‘albeni’ özellikleri nedeniyle bilinçsizce tüketildiğine dikkat çeken İstanbul Memorial Hastanesi Biyokimya uzmanı Tekkesin, şöyle konuştu:

“Gıdalarının konduğu plastik çantalar ve suluklar da eğer kalitesiz ise bu anlamda risk taşımaktadır. Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuklar, kullandıkları kırtasiye malzemelerini kontrolsüzce ağızlarına götürebilmekte, kullandıktan sonra ellerini ağızlarına veya gözlerine sürebilmektedir. Oysaki bu ürünlerde yer alan boyar ve uçucu kimyasal maddeler, çocukların sağlığı için büyük bir risk oluşturmaktadır. Hangi maddeden üretildiği belli olmayan ve güvenlik sınırlarını aşan kimyasal madde katkılı bazı ürünlerin uzun vadede sonuçlarının daha net ortaya çıkacak olması, maalesef bunların günlük kullanımını özensiz kılmaktadır.”

KALİTESİZ KIRTASİYE MALZEMELERİ KANSER NEDENİ

Biyokimya uzmanı Dr. Nilgün Tekkesin, son derece toksik etkileri olduğu bilinmesine karşın, aşırı dozda fitalatlar, azor, kanserojen, alerjen boya maddeleri, ağır metaller, formaldehit isimli kanserojen maddeleri maruz kalmanın sonuçlarının da üzücü olabileceğini söyledi. Dr. Tekkesin, şöy devam etti:

Bünyesi hassas bazı çocuklarda deride döküntüleri tarzında alerjik reaksiyonlar gelişebilir ve solunum sıkıntısı oluşabilir. Şüphelenilen bu ürünün uzaklaştırması sonucu bulguların ortadan kaybolmaktadır. Özellikle azor boya maddelerinin bu ürünlerde kullanılması sonucu kansorejen etkiler ortaya çıkabilir. Bu tür boyalar suda kolayca çözüldüğü için terlemiş bir elle bile tutulduğunda kolayca ele geçer. Bebek veya çocuk bu oyuncakları ağzına götürdüğünde, boyalar da bir şekilde vücuduna geçmiş olur. Vücuda giren bu maddelerin zararlı etkilerinin ortadan kaldırılması karaciğerde olur ve ardından idrarla süzülerek atılır. Eğer yeterli atılım gerçekleşemezse, vücutta birikimi söz konusu olacaktır. Kokulu kırtasiye ürünlerini koklamak, çocuklarda koklamaya dayalı bağımlılıkları pekiştirebilir. Kokunun gün boyu sindiği kalem kutusunu keyifle koklayan çocuklar görülmektedir. Söz konusu maddelerin kanserojen etkisi uzun dönemde ortaya çıkabildiğinden, hayvansal deneylerde, özellikle mesane kanseri gelişiminde azor boyar türevlerini etkili olduğu bilinmektedir.”

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),(DHA)