Öğrenci sorunları için her okula destek birimi

24 Şubat 2014

Milliyet / 24.02.2014

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda şiddet öyküsü ya da şiddete eğilimi olan çocukları tespit ederek, onlara psikososyal destek vermek için, “okul sosyal hizmet sistemini” hayata geçirmeye hazırlanıyor.

 

 

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara

 

ABD’deki okullarda uygulanan sistemin bir benzerini oluşturacak MEB, her okulda birer sosyal hizmet birimi kuracak ve buralarda sosyal hizmet uzmanı, sosyal çalışmacı, psikolog ve sosyologlar görevlendirilecek. Bu birimler rehberlik öğretmenleri ve okul aile birlikleriyle koordineli bir şekilde çalışacak.
Hizmet birimlerinde sigara, alkol, madde bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklar edinmiş, uyum ve iletişim sorunu yaşayan çocuk ve gençler için “çözüm modelleri” belirlenecek. Koruyucu-önleyici ve rehabilite edici değerlendirmeler yapılarak, öğrenciye destek olunacak. Bu birimler, okullarda öğretmenleri ile veya ailesi ile sorun yaşayan öğrenciler için de bir arabulucu görevi üstlenecek.

 

‘Madde bağımlılığı’ ödev konusu olmayacak

 

Ankara İl Uyuşturucu Koordinasyonu Kurulunca “2014-2016 İl Uyuşturucu Eylem Planı” hazırlandı. Toplumdaki yasa dışı bağımlılık yapıcı madde kullanımının ve bununla bağlantılı suçların önlenmesini, tedavi olanaklarının iyileştirilmesini amaçlayan plana göre, toplum sağlığını tehdit eden maddelerin şehre girmesini önlemek amacıyla tüm yollarda düzenli kontroller yapılacak. Şehirdeki MOBESE kameraları yaygınlaştırılacak ve jandarma tarafından etkin kullanılacak.
Cezaevleri, gençlik merkezleri, sivil toplum kuruluşları, fabrika, atölye gibi iş yerlerindekilere talep doğrultusunda madde bağımlılığı ve zararları konulu eğitim programları düzenlenecek. İl müftülüğünce konuşma ve vaazlarda madde bağımlılığı ve zararları konusuna yer verilmesi sağlanacak. Okullarda yanlış bilgilendirmeden dolayı merak uyandırmaması için “bağımlılık yapıcı maddeler ve zararları” adı altında öğrencilere performans ödevi verilmemesi sağlanacak.
“Madde bağımlılığı zararları” hakkında öğrencilere seminerler verilecek. Çocuk ve gençlerin spor, sanat ve kültür gibi etkinliklere yönlendirilmesi sağlanacak. (AA)